Bułeczki na śniadanie czy mini – dynie? Zaskocz swoich najbliższych najmodniejszymi bułeczkami w tym sezonie ;-). Bułeczki z dodatkiem puree z dyni, któremu zawdzięczają swoją barwę i zapach; lecz przede wszystkim – klasyczne bułeczki idealne na śniadanie, do których pasują wszystkie wytrawne dodatki. Z ciastem miło się pracuje, a bułeczki nie są trudne do uformowania – to tylko nacięcia po bokach. Równie smaczne i puszyste będą z dodatkiem mąki orkiszowej, bardzo polecam!
Jakiej dyni używam do wypieków? W Polsce dobra odmiana do wypieków to dynia Hokkaido, w Wielkiej Brytanii znana pod nazwą Red Kuri squash. Jest to dynia o delikatnym smaku, mączystym miąższu i intensywnym pomarańczowym kolorze. Ma ona szerokie zastosowanie w kuchni.
Składniki na 10 sztuk:
- 360 g mąki pszennej chlebowej
- 7 g drożdży suchych lub 14 g drożdży świeżych
- 125 ml (pół szklanki) mleka
- 1 jajko
- 45 g masła, roztopionego i przestudzonego
- 125 g puree z dyni*
- pół łyżeczki soli
- 2 łyżeczki cukru
Ponadto:
- 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka do posmarowania bułeczek
- kilka orzechów pekan lub włoskich
Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn), dodać pozostałe składniki, pod sam koniec dodając masło. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ściereczką, do podwojenia objętości (około 1,5 godziny).
Po wyrośnięciu ciasto krótko wyrobić. Ostrym nożem lub szpatułką podzielić na 10 części, każda około 73 g. Uformować z nich okrągłe bułeczki (kształt kuli) i ułożyć na blaszce wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia. Uformować dynie – lekko spłaszczyć, następnie ostrym nożem lub kartą (jak karta telefoniczna lub kredytowa 😉 ponacinać każdą bułeczkę po bokach, aż do samej blaszki – wykonując 8 nacięć (środka nie rozcinamy). Przykryć lnianym ręczniczkiem, odłożyć na 20 minut w ciepłe miejsce do podwojenia objętości.
Przed samym pieczeniem posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem. W środek włożyć kawałek orzeszka.
Piec w temperaturze 190ºC przez około 15 – 20 minut lub do zezłocenia. Wyjąć, wystudzić na kratce.
Metoda dla maszynistów:
Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do chleba w kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta 'dough’ (około 1,5 h), po czym ciasto wyjąć, krótko wyrobić i dalej postępować według powyższego przepisu.
* Można wykorzystać gotowe puree z puszki lub zrobić je samemu – skorzystaj z przepisu na domowe puree dyniowe. To proste!
Smacznego :-).
Zdjęcie, które mnie zainspirowało :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga