Komentarze (138)

Bułeczki preclowe

Zapach i smak precelków w pysznych bułeczkach :). Wystarczy, że zamiast precli uformujecie bułki. Szybciej i prościej. Bułeczki preclowe to ta sama chrupiąca i lekko solona skórka i mięciutkie wnętrze. Polecam na weekendowe śniadanie dla fanów precli i paluszków :).  

Składniki na 12 sztuk:

  • 1,5 szklanki letniej wody (1 szklanka = 250 ml)
  • 1 łyżka brązowego cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • 7 g suchych drożdży lub 14 g drożdży świeżych
  • 550 – 580 g mąki pszennej
  • 30 g masła, roztopionego

Do gotowania:

  • 2 litry wody
  • 5 łyżek sody oczyszczonej

Dodatkowo:

  • 20 g masła, roztopionego

Do posypania:

  • sól morska (lub mak)

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ściereczką, do podwojenia objętości (około 1,5 godziny).

W garnku zagotować wodę z sodą.

Wyrośnięte ciasto wyjąć z misy, krótko wyrobić, podzielić na 12 równych części, około 75 g każda, uformować z nich bułeczki.

Po skończeniu formowania bułek, nie czekając na wyrośnięcie, zacząć je gotować, zaczynając od bułki uformowanej najwcześniej. W tym celu delikatnie kłaść bułki (każdą następną po wyjęciu poprzedniej) na wrzącą wodę i gotować około 30 sekund. Wyjmować dużą łyżką cedzakową, następnie układać na blaszce wyłożonej papierem, w odległościach od siebie.

Bułki ponacinać ostrym nożem i posmarować dodatkowym roztopionym masłem. Oprószyć solą morską. Nie pozostawiać do wyrośnięcia, ale natychmiast włożyć do rozgrzanego piekarnika.

Bułeczki preclowe piec w piekarniku rozgrzanym do 220ºC przez około 15 minut do złotego brązu. Wyjąć, wystudzić na kratce.

Metoda dla maszynistów: 

Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do chleba w kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’ (około 1,5 h), po czym ciasto wyjąć, krótko wyrobić i dalej postępować według powyższego przepisu.

Smacznego :-).

Bułeczki preclowe

Bułeczki preclowe

Źródło przepisu – Sally’s Baking Addiction.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 138 komentarzy
Szukaj w komentarzach: