Lekki tort kawowy, wręcz chciałoby się powiedzieć – w klimacie letnim. Na leciutkim orzechowym spodzie biszkoptowym. Z kremem kawowym na bazie śmietanki i białej czekolady. Osłodzony malinami. Tort nie jest przesłodzony, raczej mało słodki, więc jest bardzo w moim stylu. Deser ten będzie doskonałym uwieńczeniem każdego przyjęcia, a plusem jest fakt, że należy go przygotować dzień wcześniej, by zdążył się 'przegryźć’. Do tortu, po daniu głównym, można przygotować więcej sosu malinowego i podać go np. z lodami lub naleśnikami… Bardzo polecam!
Sos malinowy i masę do kremu kawowego należy przygotować dzień/wieczór przed pieczeniem tortu.
Składniki na sos malinowy:
- 1 szklanka świeżych lub mrożonych malin
- 1 szklanka dżemu malinowego
Maliny mrożone wcześniej odmrozić i odsączyć z soku na papierowym ręczniczku kuchennym. Przetrzeć je przez sitko razem z dżemem, usunąć pesteczki. Odstawić.*
Składniki na krem kawowy z białej czekolady:
- 600 ml śmietany kremówki 36%
- 260 g białej czekolady, dobrej jakości
- 3 łyżki i 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej
Czekoladę posiekać na drobne kawałki.
Kremówkę przelać do garnuszka, dodać czekoladę, kawę, postawić na palnik i podgrzewać, aż czekolada i kawa się rozpuści i powstanie gładka masa. Zdjąć z palnika, przykryć folią spożywczą, ostudzić. Włożyć do lodówki na całą noc (12 h).
Przed samym wykonaniem tortu powyższą masę wyjąć z lodówki, przelać do misy miksera i ubić do momentu powstania gęstego kremu (jak bitą śmietanę, końcówką do ubijania białek), uważając by nie ubijać zbyt długo, by masa się nie zwarzyła.
Gotowy krem przechowywać cały czas w lodówce.
Składniki na 3 blaty biszkoptowo – orzechowe:
- 1 szklanka orzechów laskowych, podprażonych, obranych
- 1 szklanka mąki pszennej, przesianej
- 1 i 1/4 szklanki drobnego cukru do wypieków
- 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej
- 1/4 łyżeczki soli
- 6 dużych jajek, białka i żółtka osobno
- 1/4 szklanki wody
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W misie malaksera umieścić orzechy, mąkę, 1/4 szklanki cukru, kawę i sól. Zmiksować do momentu, aż orzechy będą całkowicie zmielone.**
W misie miksera utrzeć żółtka z połową szklanki cukru na gęstą, jasną masę (końcówką do ubijania białek). Dodać 1/4 szklanki wody (zimnej) i ekstrakt z wanilii. Zmiksować. Dodać mąkę z orzechami, delikatnie wymieszać.
W osobnym naczyniu ubić na sztywno białka. Stopniowo, łyżka po łyżce, dodawać pozostały cukier (pół szklanki), miksując.
Ubite białka dodawać do masy z żółtkami, stopniowo, wymieszać szpatułką.
3 okrągłe formy o średnicy 23 cm wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia (samo dno). Pomiędzy nie równo rozdzielić masę biszkoptowo – orzechową. Wyrównać.
Piec w temperaturze 175ºC przez około 18 – 22 minuty, do tzw. suchego patyczka. Wyjąć z piekarnika, wystudzić (mogą delikatnie opaść), uwolnić z formy.
Wykonanie
Na paterze położyć pierwszy z blatów biszkoptowych, posmarować go 1/3 szklanki sosu malinowego, poczekać 20 minut, wyłożyć 3/4 szklanki kremu kawowego, wyrównać. Na wierzch położyć drugi blat ciasta, posmarować sosem malinowym, odczekać 20 minut i wyłożyć kolejne 3/4 szklanki kremu kawowego. Przykryć ostatnim blatem ciasta. Wierzch i boku ozdobić pozostałym kremem. Dowolnie udekorować.
* Dodatkowo można zredukować ilość sosu gotując go przez kilka minut (bez pokrywki), ja tak zrobiłam, ponieważ wydawał mi się zbyt rzadki; z braku malin można zamiast tej warstwy wykorzystać 2/3 szklanki dżemu malinowego bezpestkowego (lub przetartego przez sitko).
** Jeśli nie posiadacie malaksera można dodać już zmielonych orzechów laskowych i wymieszać z podanymi składnikami.
Smacznego :-).
Zmodyfikowany przepis z Bon Appétit 'Desserts’ Barbary Fairchild.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga