Czy próbowaliście kiedykolwiek piec sernik na samym serku mascarpone? Jestem w nim absolutnie zakochana :). Nie przypomina tradycyjnego sernika w niczym; to deser o smaku budyniowym, smakuje jak… pieczony budyń. Sernik budyniowy z mascarpone i mango jest wspaniały, mazisty i bardzo smaczny! Bardzo polecam, zwłaszcza osobom, które mają problem z kupnem tradycyjnego polskiego twarogu.
Składniki na masę serową:
- 1000 g serka mascarpone
- 4 duże jajka
- 2/3 szklanki drobnego cukru do wypieków
- 1 łyżeczka pasty waniliowej lub ziarenka z 1 laski wanilii
- 2 łyżki budyniu śmietankowego w proszku, bez cukru
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W misie miksera umieścić wszystkie składniki na masę serową i zmiksować do połączenia; nie miksować zbyt długo, by niepotrzebnie nie napowietrzać masy serowej – napowietrzony sernik mocno urośnie, a potem opadnie. Nie chcemy tego; sernik po upieczeniu powinien być równy jak stół.
Formę o średnicy 21 lub 22 cm wyłożyć papierem do pieczenia, sam spód. Do formy przełożyć masę serową, wyrównać. Formę dwukrotnie owinąć z zewnątrz folią aluminiową – sernik będzie pieczony w kąpieli wodnej*.
Piekarnik rozgrzać do temperatury 170°C. Formę z masą serową włożyć do piekarnika i natychmiast obniżyć temperaturę do 150°C. Piec w kąpieli wodnej* przez 1 godzinę i 15 – 30 minut. Po upieczeniu usunąć kąpiel wodną a sernik wystudzić w lekko uchylonym piekarniku. Schłodzić przez noc w lodówce.
Składniki na krem budyniowy:
- 3 żółtka
- 50 g drobnego cukru do wypieków
- 20 g mąki pszennej
- 7 g skrobi ziemniaczanej
- 225 ml mleka
- 1 łyżeczka pasty z wanilii lub ekstraktu z wanilii
Ponadto:
- 1 nieduże dojrzałe mango, obrane i pokrojone w plasterki
Żółtka i cukier utrzeć do białości i puszystości. Dodać 30 ml mleka, mąkę i skrobię, pastę z wanilii i zmiksować. Resztę mleka zagotować. Na wrzące mleko wlać masę żółtkową i gotować, mieszając często, jak budyń, do zgęstnienia.
Zdjąć z palnika, od razy wylać na schłodzony sernik, wyrównać. Na wierzchu poukładać plasterki mango.
* Sernik pieczemy w kąpieli wodnej: kąpiel wodna polega na tym, że formę z sernikiem wkładamy do większej formy lub naczynia żaroodpornego, do którego nalewamy wrzącej wody do połowy wysokości formy z masą serową. Sernik pieczony jest z parą wodną a więc w bardzo wysokiej wilgotności. Dzięki parze wodnej sernik piecze się w jednakowym stopniu w każdym miejscu, nawet na środku, nie pęka po upieczeniu i zachowuje idealną kremową konsystencję. TUTAJ przeczytaj więcej o pieczeniu sernika w kąpieli wodnej.
Smacznego!
——————
Pieczesz sernik po raz pierwszy? A może chcesz wiedzieć, jak upiec perfekcyjny sernik? Zapraszam do przeczytania notki o serniku idealnym.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga