Old Milwaukee Rye to pyszny chleb na zakwasie z dodatkiem mąki żytniej. Z ciemną, przypaloną skórką, sprężystym wnętrzem. Dla mnie może lekko za słodki, ale za to z mocno wyczuwalnym kminkiem. Wart zachodu.
Składniki na zaczyn:
- 20 g aktywnego zakwasu żytniego
- 250 g wody (28ºC)
- 250 g mąki żytniej razowej
- 1 łyżka nasion kminku
Składniki na zaczyn wymieszać dokładnie i pozostawić przykryte w temperaturze pokojowej na 16 godzin.
Składniki na ciasto właściwe:
- 370 g wody (22ºC)
- 100 g mąki żytniej
- 650 g mąki pszennej chlebowej
- pół łyżeczki suszonych drożdży
- 1 łyżka soli
- 3 łyżki masła, roztopionego
- 2 łyżki melasy
- 1 łyżka ciemnego cukru muscovado
Cały wcześniejszy zaczyn (minus 20 g) rozmieszać z wodą, dodać mąki i pozostałe składniki. Zagnieść delikatnie lepkie, plastyczne ciasto. Zostawić do wyrośnięcia pod przykryciem, w naoliwionym naczyniu, na nieco ponad 60 minut. Krótko zagnieść i podzielić na dwie części. Zostawić je na 10 minut, następnie ukształtować dwa podłużne bochenki. Ułożyć je w koszach na chleb oprószonych mąką pszenną złączeniem na górze. Zostawić do wyrośnięcia na 1 godzinę 15 minut lub dłużej, prawie do podwojenia objętości. W tym czasie rozgrzać piekarnik z kamieniem.
Gotowe bochenki przełożyć na łopatę, szybko naciąć i wsunąć do pieca. Piec w temperaturze 240ºC przez 35 minut. Skórka chleba powinna być delikatnie przypalona (przyczyną jest cukier i melasa w cieście), nie pogarsza to jednak smaku pieczywa (można ewentualnie przykryć chleby folią aluminiową po 20 – 25 minutach). Wyjąć z piekarnika i wystudzić na kratce.
Smacznego!
Przepis z blogu Tatter.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga