Komentarze (103)

Bułeczki z pysznym nadzieniem (na wzór sałatki greckiej), które smakują prawie tak dobrze jak pizza ;-). Z chrupiącą, twardą skórką i miękkim miąższem. Na ciepło dużo lepsze, niż po ostudzeniu. Znakomite jako osobny posiłek, lub dodatek do np. sałatek. Ser feta można zastąpić mozzarellą i nadać im w ten sposób odrobinę włoskiego akcentu…

Składniki na około 16 bułeczek:

  • 550 g mąki pszennej chlebowej
  • 10 g drożdży suszonych lub 20 g świeżych drożdży
  • 1 łyżeczka soli
  • 2 łyżki oliwy
  • 300 ml letniej wody

Nadzienie:

  • 100 g sera feta, startego
  • 50 g suszonych pomidorów, posiekanych
  • 2 papryki czerwone, podpieczone, posiekane
  • 12 czarnych oliwek, pokrojonych w plasterki
  • 1 łyżeczka oregano (świeżego lub suszonego)

Wszystkie składniki nadzienia wymieszać.

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Po tym czasie ciasto wyjąć, krótko wyrobić, podzielić na 16 części. Każdą z nich rozwałkować na placek około 10 cm średnicy, na środek nałożyć około 2 łyżeczek (ja nakładałam czubate) nadzienia, skleić, odłożyć na blaszkę. Bułeczki kłaść w niedużych odległościach od siebie, tak, by podczas pieczenia się połączyły. Przykryć ręczniczkiem, odstawić w ciepłe miejsce na 30 – 45 minut do podwojenia objętości. Przed pieczeniem lekko oprószyć mąką.

Piec w temperaturze 220ºC przez około 15 minut. Wyjąć, podawać ciepłe.

Metoda dla maszynistów:

Składniki na ciasto umieścić w maszynie do pieczenia chleba w kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche  drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’ (1,5 h), następnie ciasto wyjąć, chwilę wyrobić, podzielić na 16 części. Dalej postępować według powyższego przepisu.

Smacznego :-).

Przepis Paula Gaylera z 'World breads’, zmodyfikowany.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 103 komentarzy
Szukaj w komentarzach: