Komentarze (179)

Panini

Mimo iż ‚panini’ najczęściej (i dobrze!) kojarzy się Wam z sandwichem, czyli po prostu jako kanapki panini, słowo to oznacza również małe chlebowe bułeczki (liczba pojedyncza – panino). Ciasto drożdżowe, na którym są przygotowane, to ciasto chlebowe na oliwie z oliwek, dobre w połączeniu zarówno z wytrawnym nadzieniem, jak i słodkim. Panini to naprawdę bardzo małe bułeczki, jak dla dzieci, na jednego gryza. Wyglądają słodko, jak poduszeczki, ale może zechcecie też upiec większe ;-). Oto pyszny przepis na panini.

Ten przepis na panini umożliwia upieczenie około 30 sztuk.

Panini – składniki na zaczyn:

  • 100 g mąki pszennej chlebowej
  • 2,5 g soli
  • 3/4 łyżeczki oliwy z oliwek
  • pół łyżeczki mleka
  • 70 ml wody
  • 1 g suchych drożdży lub 2 g świeżych drożdży

W miseczce wymieszać wszystkie składniki na rozczyn do panini, do połączenia. Przenieść na naczynia wysmarowanego oliwą i pozostawić pod przykryciem z folii spożywczej przez całą noc, w lodówce.

Panini – składniki na ciasto:

  • 600 g mąki pszennej chlebowej
  • 7 g suchych drożdży lub 13 g świeżych drożdży
  • 400 ml wody
  • 20 ml oliwy z oliwek
  • 20 ml mleka
  • 15 g soli
  • 180 g zaczynu (cały zaczyn)

Wszystkie składniki* na ciasto panini wyrobić ręcznie lub mikserem do otrzymania gładkiego ciasta, pod sam koniec wyrabiania dodając wczorajszy zaczyn. Wyrobione ciasto powinno być elastyczne i odchodzić od brzegów naczynia.

Ciasto na panini umieścić w naoliwionym naczyniu, przykryć folią spożywczą i pozostawić w cieple do podwojenia objętości, na około 1,5 godziny. Po każdych 30 minutach ciasto na panini odgazować (uderzyć pięścią).

Po tym czasie ciasto na panini przełożyć na oprószony mąką blat i rozwałkować na grubość 2,5 cm. Złożyć 1/3 ciasta w kierunku środka, następnie z drugiej strony zrobić to samo. Obrócić ciasto o 90 stopni i raz jeszcze złożyć. Ciasto umieścić w naoliwionym naczyniu, przykryć folią spożywczą i pozostawić w cieple na 1 godzinę.

Wyrośnięte ciasto na panini rozwałkować na grubość 2 cm, lekko podsypując mąką. Przykryć kuchennym ręczniczkiem, odłożyć do odpoczęcia na 5 – 10 minut.

Po tym czasie ciasto na panini pokroić w kratkę by otrzymać bułeczki o boku 4 – 5 cm (skrawki warto zostawić jako kolejny zaczyn). Bułeczki panini przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia lub wysmarowaną masłem i oprószoną mąką. Przykryć, zostawić w cieple do wyrośnięcia na 20 – 30 minut; po wyrośnięciu powinny wyglądać jak małe poduszeczki.

Panini piec w najwyższej temperaturze piekarnika (u mnie 250ºC) z parą (na dole piekarnika umieszczamy żaroodporne naczynie z wrzątkiem), przez około 10 minut. Warto przedłużyć czas pieczenia o kolejne 5 – 10 minut aż nabiorą ładnego koloru. Wyjąć, wystudzić na kratce.

* Z drożdży świeżych należy wcześniej wykonać rozczyn.

Smacznego :-).

Panini

Źródło przepisu – ’Bourke Street Bakery’ Paul Allam, David McGuiness.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 179 komentarzy
Szukaj w komentarzach: