Komentarze (383)

Tęczowy sernik

Uznałam, że po tęczowym torcie należy zrobić krok dalej i tak powstał… tęczowy sernik! Upieczony jak i poprzedni sernik na blogu z dodatkiem słodkiego mleczka skondensowanego. Sernik po upieczeniu jest prosty jak stół, nie pęka, ma również idealną konsystencję pozwalającą na ładne rozchodzenie się tęczowych warstw. Śmietankowa chmurka dodaje mu lekkości :). Osoby, które nie tolerują barwników spożywczych w żywności, mogą wykonać go w klasycznej waniliowej wersji. Jest to jeden z delikatniejszych i smaczniejszych serników, jakie ostatnio jedliśmy. Polecam!

Składniki na spód:

  • 120 g ciastek digestive lub innych ciastek pełnoziarnistych
  • 50 g masła, roztopionego

Ciastka i masło umieścić w misie malaksera i zmiksować do dokładnego pokruszenia się ciastek i powstania masy ciasteczkowej o konsystencji mokrego piasku. W przypadku braku malaksera – ciastka umieścić w mocnym woreczku (np. z zapięciem) i uderzać mocno wałkiem lub tłuczkiem, do ich dokładnego pokruszenia, na końcu połączyć z roztopionym masłem.

Tortownicę o średnicy 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia, sam spód. Na papier przesypać masę ciasteczkową, następnie wyrównać, dokładnie wklepać w dno formy i schłodzić przez pół godziny w lodówce.

Składniki na masę serową:

  • 500 g twarogu półtłustego lub tłustego, zmielonego trzykrotnie
  • 250 g serka mascarpone
  • 3 jajka
  • 400 g mleka skondensowanego słodzonego
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 1 łyżka skrobi ziemniaczanej
  • barwniki spożywcze w paście np. Wiltona: czerwony, różowy/pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, fioletowy

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

W misie miksera umieścić wszystkie składniki na masę serową (oprócz barwników spożywczych) i zmiksować do połączenia; nie miksować zbyt długo, by niepotrzebnie nie napowietrzać masy serowej – napowietrzony sernik mocno urośnie, a potem opadnie. Nie chcemy tego; sernik po upieczeniu powinien być równy jak stół.

Przygotowaną masę rozdzielić równo pomiędzy 6 miseczek. Do każdej z nich dodać minimalną ilość barwnika (dosłownie na końcu łyżeczki, barwy wydają się intensywniejsze po upieczeniu) i wymieszać do połączenia. Schłodzony spód wyjąć z lodówki. Zaczynając od fioletowego koloru, kolejno i powoli wylewać masy serowe na sam środek formy (jak w ’zebrze’). Nie mieszać.

Tęczowy sernik piec w temperaturze 170°C, najlepiej bez termoobiegu, w kąpieli wodnej* przez około 60 minut. Wystudzić w lekko uchylonym piekarniku. Wyjąć, włożyć do lodówki na kilka godzin lub całą noc.

Składniki na śmietankową chmurkę:

  • 250 ml śmietanki kremówki 30 lub 36%, schłodzonej
  • 1 łyżka cukru pudru

Śmietankę kremówkę ubić na sztywno z cukrem pudrem.

Schłodzony sernik wyjąć z lodówki. Łyżką wyłożyć na niego śmietankową chmurkę. Ozdobić kolorową posypką cukrową.

* Sernik pieczemy w kąpieli wodnej: kąpiel wodna polega na tym, że formę z sernikiem wkładamy do większej formy lub naczynia żaroodpornego, do którego nalewamy wrzącej wody do połowy wysokości formy z masą serową. Sernik pieczony jest z parą wodną a więc w bardzo wysokiej wilgotności. Dzięki parze wodnej sernik piecze się w jednakowym stopniu w każdym miejscu, nawet na środku, nie pęka po upieczeniu i zachowuje idealną kremową konsystencję. TUTAJ przeczytaj więcej o pieczeniu sernika w kąpieli wodnej.

Smacznego!

——————

Pieczesz sernik po raz pierwszy? A może chcesz wiedzieć, jak upiec perfekcyjny sernik? Zapraszam do przeczytania notki o serniku idealnym.

Tęczowy sernik

Tęczowy sernik

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 383 komentarzy
Szukaj w komentarzach: