Uznałam, że po tęczowym torcie należy zrobić krok dalej i tak powstał.. tęczowy sernik! Upieczony jak i poprzedni sernik na blogu z dodatkiem słodkiego mleczka skondensowanego. Sernik po upieczeniu jest prosty jak stół, nie pęka, ma również idealną konsystencję pozwalającą na ładne rozchodzenie się tęczowych warstw. Śmietankowa chmurka dodaje mu lekkości :-). Osoby, które nie tolerują barwników spożywczych w żywności, mogą wykonać go w klasycznej, biało – waniliowej wersji. Jest to jeden z delikatniejszych i smaczniejszych serników, jakie ostatnio jedliśmy. Najlepszy na wesołe imprezy. Polecam :-).
Składniki na spód:
- 120 g ciastek digestive (lub innych ciastek pełnoziarnistych)
- 50 g masła, roztopionego
Ciastka bardzo drobno pokruszyć, wymieszać z masłem (można w malakserze). Wymieszać, do otrzymania masy o konsystencji i wyglądzie mokrego piasku.
Formę o średnicy 20 cm wysmarować masłem, wyłożyć papierem do pieczenia. Na spód formy wysypać masę ciasteczkową, dobrze wcisnąć w dno, wyrównać. Schłodzić w lodówce przez czas przygotowywania masy serowej.
Składniki na masę serową:
- 500 g twarogu półtłustego lub tłustego, zmielonego przynajmniej dwukrotnie
- 250 g serka mascarpone
- 3 jajka
- 1 puszka mleka skondensowanego słodzonego (ok. 400 g)
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- barwniki spożywcze: czerwony, różowy/pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, fioletowy*
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W misie miksera umieścić wszystkie składniki (oprócz barwników spożywczych), zmiksować (lub utrzeć ręcznie) do połączenia się i uzyskania gładkiej masy serowej. W masie nie mogą pozostać grudki.
Przygotowaną masę rozdzielić równo pomiędzy 6 miseczek. Do każdej z nich dodać minimalną ilość barwnika (dosłownie na końcu łyżeczki, barwy wydają się intensywniejsze po upieczeniu!), wymieszać.
Schłodzony spód wyjąć z lodówki. Zaczynając od fioletowego koloru, kolejno i powoli wylewać masy serowe na sam środek formy (jak w ‚zebrze’). Nie mieszać.
Piec w temperaturze 170ºC (bez termoobiegu) z parą** przez około 60 minut. Wystudzić w lekko uchylonym piekarniku. Wyjąć, włożyć do lodówki na kilka godzin lub całą noc.
Śmietankowa chmurka:
- 250 ml śmietany kremówki 30 lub 36%, schłodzonej
- 1 łyżka cukru pudru
Śmietanę kremówkę ubić na sztywno (uważając, by jej nie przebić). Pod sam koniec ubijania dodać cukier puder i przez chwilę ubijać.
Schłodzony sernik wyjąć z lodówki. Łyżką wyłożyć na niego masę śmietankową. Ozdobić kolorową posypką cukrową.
* użyłam dokładnie takich barwników spożywczych, w postaci żelu/pasty, w kubeczkach
** sernik pieczemy w kąpieli wodnej lub umieszczając poziom niżej w piekarniku żaroodporne naczynie z wrzącą wodą; przed pieczeniem sernika w kąpieli wodnej formę należy dwukrotnie uszczelnić folią aluminiową owijając ją od zewnątrz
Smacznego :-).
——————
Pieczesz sernik po raz pierwszy? A może chcesz wiedzieć, jak upiec perfekcyjny sernik? Zapraszam do przeczytania notki o serniku idealnym.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga