Kiedy poznaniacy na Świętego Marcina delektują się rogalami marcińskimi, reszta Europy ma swoje tradycje kulinarne. Prezentuję Wam St. Martins Brezel czyli świętomarcińskie precle, które obok ciastowych ludzików są popularne w Niemczech. W cieście nie ma nic trudnego, to zwykłe ciasto drożdżowe, nawet powiem więcej – bardzo przyjemne do formowania, bo elastyczne i nie potrzebujące podsypywania mąką :). Po upieczeniu precle smarujemy roztopionym masłem i obtaczamy w cukrze choć równie popularne jest posypywanie perłowym cukrem przed pieczeniem. Są wyśmienite, mięciutkie, delikatne, bardzo polecam!
Ewa, dziękuję za podzielenie się przepisem :).
Składniki na 12 sztuk:
- 500 g mąki pszennej
- 10 g drożdży suchych lub 20 g drożdży świeżych
- 150 ml mleka, letniego
- 150 g kwaśnej śmietany lub jogurtu naturalnego
- 75 g cukru
- 75 g masła, roztopionego
- 16 g cukru wanilinowego
Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).
Po tym czasie ciasto podzielić na 12 równych części. Z każdej części uformować wałeczek o długości 50 cm. Uformować na kształt precla (tutaj obrazkowa instrukcja formowania).
Precelki ułożyć na dwóch wyłożonych papierem do pieczenia blaszkach i pozostawić w ciepłym miejscu pod przykryciem do wyrośnięcia na 40 minut lub dłużej (ciasto powinno podwoić objętość). Piec przez około 13 minut w temperaturze 180ºC, bez termoobiegu. Precle powinny pozostać blade, mogą się tylko delikatnie zarumienić.
Po upieczeniu gorące precelki posmarować pędzelkiem maczanym w roztopionym maśle i obtoczyć w drobnym cukrze (składniki wymienione poniżej).
Dodatkowo:
- 25 g masła, roztopionego
- drobny cukier do wypieków, do obtoczenia
Metoda dla maszynistów:
Wszystkie składniki umieścić w maszynie według kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta 'dough’. Po skończeniu programu (1,5 h), ciasto wyjąć, krótko wyrobić. Dalej postępować według powyższego przepisu.
Smacznego :-).
Źródło przepisu – Chefkoch.de.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga