Komentarze (76)

Świętomarcińskie precle

Kiedy poznaniacy na Świętego Marcina delektują się rogalami marcińskimi, reszta Europy ma swoje tradycje kulinarne. Prezentuję Wam St. Martins Brezel czyli świętomarcińskie precle, które obok ciastowych ludzików są popularne w Niemczech. W cieście nie ma nic trudnego, to zwykłe ciasto drożdżowe, nawet powiem więcej – bardzo przyjemne do formowania, bo elastyczne i nie potrzebujące podsypywania mąką :). Po upieczeniu precle smarujemy roztopionym masłem i obtaczamy w cukrze choć równie popularne jest posypywanie perłowym cukrem przed pieczeniem. Są wyśmienite, mięciutkie, delikatne, bardzo polecam!

Ewa, dziękuję za podzielenie się przepisem :).

Składniki na 12 sztuk:

  • 500 g mąki pszennej
  • 10 g drożdży suchych lub 20 g drożdży świeżych
  • 150 ml mleka, letniego
  • 150 g kwaśnej śmietany lub jogurtu naturalnego
  • 75 g cukru
  • 75 g masła, roztopionego
  • 16 g cukru wanilinowego

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Po tym czasie ciasto podzielić na 12 równych części. Z każdej części uformować wałeczek o długości 50 cm. Uformować na kształt precla (tutaj obrazkowa instrukcja formowania).

Precelki ułożyć na dwóch wyłożonych papierem do pieczenia blaszkach i pozostawić w ciepłym miejscu pod przykryciem do wyrośnięcia na 40 minut lub dłużej (ciasto powinno podwoić objętość). Piec przez około 13 minut w temperaturze 180ºC, bez termoobiegu. Precle powinny pozostać blade, mogą się tylko delikatnie zarumienić.

Po upieczeniu gorące precelki posmarować pędzelkiem maczanym w roztopionym maśle i obtoczyć w drobnym cukrze (składniki wymienione poniżej).

Dodatkowo:

  • 25 g masła, roztopionego
  • drobny cukier do wypieków, do obtoczenia

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki umieścić w maszynie według kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ‚dough’. Po skończeniu programu (1,5 h), ciasto wyjąć, krótko wyrobić. Dalej postępować według powyższego przepisu.

Smacznego :-).

Świętomarcińskie precle

Świętomarcińskie precle

Świętomarcińskie precle

Źródło przepisu – Chefkoch.de.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 76 komentarzy
Szukaj w komentarzach: