Komentarze (85)

Batony na piwie

Lekkie, nieduże, cienkie batony, które smakują wspaniale a piwem pachną… tylko podczas pieczenia ;-). Do podania z sałatkami lub daniami mięsnymi. Polecam!

Składniki na 4 batony:

  • 425 g mąki pszennej chlebowej
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka suchych drożdży (4 g) lub 8 g drożdży świeżych
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 2 łyżeczki płynnego miodu
  • 250 ml piwa

Do naczynia przesiać mąkę, dodać sól i suche drożdże, następnie oliwę i miód (ze świeżych drożdży najpierw należy zrobić rozczyn). Delikatnie wlewać piwo, wyrobić na gładkie, elastyczne ciasto (wyrabiać przez 10 minut). Odłożyć w ciepłe miejsce, pod przykryciem, do podwojenia objętości (około 1,5 godziny).

Po tym czasie ciasto jeszcze raz zagnieść, podzielić na 4 części. Z każdej z nich uformować wałeczek długości 30 cm. Przenieść na blaszkę oprószoną mąką, przykryć ręczniczkiem i pozostawić na 30 minut lub dłużej, do podwojenia objętości.

Oprószyć lekko mąką, można je naciąć przed samym pieczeniem i piec w temperaturze 220ºC przez 8 – 10 minut. Studzić na kratce.

Metoda dla maszynistów:

Do maszyny wlać piwo, oliwę i miód. Dodać mąkę, sól i na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania ciasta ’dough’ (około 1,5 h). Po skończeniu pracy przez maszynę wyjąć, uformować batony i dalej postępować według powyższego przepisu.

Smacznego :-).

Batony na piwie

 Przepis pochodzi z 'The bread book’ Sary Lewis.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 85 komentarzy
Szukaj w komentarzach: