Komentarze (4)
Beza z rabarbarem i pistacjami

Fenomenalna beza z pieczonym rabarbarem! Od pewnego czasu bezę piekę sposobem na bezę szwajcarską – tutaj znajdziecie pierwszy taki przepis na blogu. Czym się różni ten przepis od tradycyjnego francuskiego sposobu? Różni się wykonaniem, a powstała beza jest bardziej stabilna (nie wymaga dodatku skrobi ziemniaczanej), bardziej odporna na wilgotność powietrza, bardzo chrupiąca, mniej opada i jest po prostu perfekcyjna! W sezonie oczywiście z pieczonym rabarbarem, który idealnie przełamuje słodkość bezy :).

Składniki na bezę:

  • 4 białka (z dużych jajek, czyli 160 g)
  • 260 g drobnego cukru do wypieków
  • 1 łyżeczka soku z cytryny

Białka i cukier umieścić w szklanej lub metalowej misce. W garnuszku zagotować niewielką ilość wody; nad nim umieścić miskę z białkami – nie powinna dotykać powierzchni wody. Podczas gdy woda w garnuszku paruje, cąły czas mieszać białka rózgą kuchenną; powinny się ocieplić, mogą się lekko spienić a cukier do nich wsypany powinien się całkowicie rozpuścić (sprawdzić rozcierając między palcami).

Tak wstępnie przygotowane białka przelać do misy miksera i rozpocząć ubijanie. Ubijać, aż piana bezowa będzie gęsta i błyszcząca i się wystudzi. Dodać sok z cytryny i ubić.

Płaską blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia. Na papierze narysować okrąg, nieduży, 19 cm średnicy. Wyłożyć na niego masę bezową i uformować bezę. Wstawić do nagrzanego do 120ºC piekarnika (bez termoobiegu) i piec 2 – 2,5 godziny do chrupkości bezy z wierzchu i od spodu. Wyłączyć piekarnik i pozostawić w nim bezę na dodatkowe 2 godziny do przestudzenia. Następnie uchylić piekarnik i całkowicie wystudzić bezę.

Składniki na pieczony rabarbar:

  • 300 g rabarbaru, pociętego w 6 – 8 cm kawałki (rabarbaru nie obieramy)
  • 2 łyżki miodu
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 1 łyżeczka ekstraktu lub pasty z wanilii

Na małą blaszkę (lub do naczynia żaroodpornego) wyłożyć rabarbar, polać miodem, sokiem z cytryny i wanilią. Umieścić w piekarniku rozgrzanym do 200°C i piec przez 12 – 15 minut lub do zmięknięcia łodyg. Najlepiej by rabarbar zachował swój kształt, ale był mięciutki. Wyjąć, wystudzić.

Ponadto: 

  • garść posiekanych niesolonych pistacji

Wykonanie:

Wystudzoną bezę położyć na paterze. Wyłożyć na nią upieczony rabarbar i posypać pistacjami.

Smacznego!

Beza z rabarbarem i pistacjami

 

Beza z rabarbarem i pistacjami
Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 4 komentarze
Szukaj w komentarzach: