Podobno wczesne odmiany wiśni już owocują, czas przygotować brioszki z wiśniami :-). Pyszne, maślane i bogate w jajka ciasto, które nie przysporzy nam wielu kłopotów. Jedną z jego zalet jest to, że rośnie w nocy… dzięki czemu z samego rana możemy przystąpić do formowania drożdżówek. Brioszki z wiśniami są wspaniałe na piknik lub inny rodzinny wypad w teren, także na drugie śniadanie lub pyszny podwieczorek!
Składniki na broszki z wiśniami (15 niedużych sztuk):
- 380 g mąki pszennej chlebowej
- 50 g drobnego cukru do wypieków
- 7 g drożdży suchych lub 14 g drożdży świeżych
- pół łyżeczki soli
- 100 ml mleka
- 3 duże jajka
- 170 g masła, miękkiego
Ponadto:
- 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka, do posmarowania
- płatki migdałów
- lukier: 3/4 szklanki cukru pudru roztarte grzbietem łyżki z 2 łyżkami wrzącej wody i 2 kroplami aromatu migdałowego
W mikserze wymieszać mąkę, cukier, suche drożdże (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn) i sól. Dodać mleko, 3 jajka i kontynuować miksowanie do otrzymania gładkiej masy (5 minut mikserem lub 8 minut ręcznie). Dodać miękkie masło i miksować dalej (5 minut mikserem lub 10 minut ręcznie). Gotowe, gładkie ciasto przełożyć do naoliwionej miski, przykryć folią spożywczą i pozostawić na całą noc w lodówce.
Kolejnego dnia ciasto wyjąć z lodówki, krótko wyrobić. Przygotować dwie duże blachy do pieczenia i papilotki do muffinów.
Wyrobione ciasto podzielić na 15 równych części, około 50 g na każdą bułeczkę. Uformować z nich kule, ułożyć w papilotkach do muffinów. Ułożyć na blasze, przykryć folią spożywczą (by nie wyschły) i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości, na około 1,5 – 2 godziny.
Przed samym pieczeniem w każdej brioszce zrobić wgłębienie np. przyciskając dnem szklanki. We wgłębienie nałożyć nadzienie wiśniowe (przepis poniżej). Ciasto wokół posmarować roztrzepanym jajkiem, posypać płatkami migdałów.
Brioszki z wiśniami piec w temperaturze 180ºC przez około 20 minut, do zrumienienia. Wyjąć, lekko przestudzić na kratce a następnie polukrować. Jeśli pozostało nadzienia wiśniowego – po wystudzeniu uzupełnić nim wgłębienia w bułeczkach.
Nadzienie wiśniowe:
- 450 g wiśni, świeżych lub mrożonych
- 3 łyżki cukru
- sok z połowy wyciśniętej cytryny
- 1 łyżka skrobi ziemniaczanej + 1 łyżka wody
W małym garnuszku wymieszać owoce z cukrem. Postawić na palniku o średniej mocy i podgrzewać do rozpuszczenia się cukru (owoce puszczą sporo soku). Dodać cytrynę, wodę ze skrobią, dobrze wymieszać, zagotować, zdjąć z palnika, pozostawić do wystudzenia.
Smacznego :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga