Komentarze (122)

Chleb z miodem i płatkami owsianymi

Doskonały chlebek. Mięciutki, delikatnie słodki od miodu, z chrupiącą skórką (która później mięknie), najlepszy na ciepło, choć  świeży nawet na kolejne śniadanie… Nie wymaga wiele pracy, jedynie wysiłku włożonego w wyrobienie ciasta (lub bez wysiłku, jeśli macie maszynę), a cieszyć się będziecie ogromnym, świeżym i cudownie pachnącym bochenkiem :-).

Składniki na 1 duży bochenek:

  • 550 g mąki pszennej chlebowej
  • 2 łyżeczki soli
  • 15 g masła, roztopionego
  • 115 g płatków owsianych + na posypanie
  • 2 łyżeczki suchych drożdży (8 g) lub 16 g drożdży świeżych
  • 150 ml letniego mleka
  • 2 łyżki miodu
  • 225 ml letniej wody

Mąkę przesiać, wymieszać z suchymi drożdżami i solą (ze świeżych drożdży najpierw należy zrobić rozczyn). Dodać masło, płatki, drożdże, mleko i wodę, miód. Wyrobić ciasto, by było gładkie i elastyczne. Uformować kulę, włożyć do miski, przykryć, pozostawić w ciepłym miejscu do podwojenia objętości (około 1,5 h).

Po tym czasie ciasto jeszcze raz wyrobić, ukształtować bochenek. Położyć na blaszkę wysypaną mąką, przykryć i jeszcze raz pozostawić do wyrośnięcia na około 40 minut (ja pozostawiłam ciasto w koszyku do wyrastania chleba). Przed pieczeniem posmarować mlekiem i posypać płatkami owsianymi.

Piec w temperaturze 230ºC przez 10 minut, potem temperaturę obniżyć do 200ºC i piec dodatkowe 20 – 25 minut, aż chleb będzie wyrośnięty, brązowy i po uderzeniu od spodu usłyszymy głuchy odgłos. Studzić na kratce.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki na chleb umieścić w pojemniku do pieczenia chleba, według instrukcji Waszej maszyny: najpierw płyny, potem produkty sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania ciasta ’dough’ i pozostawić do wyrośnięcia. Potem wyjąć i postępować według powyższego przepisu, zaczynając od słów 'Po tym czasie’…

Smacznego :-).

Chleb z miodem i płatkami owsianymi

Przepis Anne Sheasby z 'The big book of bread’.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 122 komentarzy
Szukaj w komentarzach: