Komentarze (31)

Chlebek kokosowy

Lekko słodki drożdżowy chlebek, mięciutki i delikatnie kokosowy w smaku. Bezproblemowy do wykonania. Najświeższy w dniu pieczenia, choć na drugi dzień także nam odpowiadał. 

Składniki:

  • 450 g mąki pszennej chlebowej
  • 1 łyżeczka soli
  • 15 g masła, roztopionego i przestudzonego
  • 7 g suchych drożdży lub 14 g świeżych drożdży
  • 1 łyżka drobnego cukru do wypieków
  • 55 g wiórków kokosowych
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 275 ml mleka, letniego

Mąkę i sól wsypać do miski, dodać masło, suche drożdże (ze świeżymi wcześniej zrobić rozczyn), cukier i wiórki. W mące zrobić dołek, wlać mleko, ekstrakt. Wyrobić ciasto, aż będzie gładkie i elastyczne. Uformować w kulę, odłożyć w ciepłe miejsce do podwojenia objętości, przykrywając lnianą ściereczką.

Po tym czasie ciasto ponownie krótko wyrobić. Uformować w podłużny kształt chlebka. Formę keksówkę o dolnych wymiarach 27 x 9 cm wysmarować masłem i oprószyć mąką pszenną. Umieścić w niej uformowany chlebek, ponownie przykryć i odstawić do wyrośnięcia na 45 minut lub dłużej, do podwojenia objętości.

Piec w temperaturze 200ºC przez około 30 minut – chleb powinien być wyrośnięty, złoty i wydawać głuchy odgłos po uderzeniu od spodu. Wystudzić na kratce.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki umieścić w maszynie w kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta (’dough’ – około 1,5 h), po czym ciasto wyjąć, krótko wyrobić i dalej postępować według powyższego przepisu.

Smacznego :-).

Źródło przepisu – 'The big book of bread’ Anne Sheasby.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 31 komentarzy
Szukaj w komentarzach: