Komentarze (1378)

Choinki z piernika

Przesłodkie, urocze choinki z piernika przykryte słodką czapą z lukru. Wykonane z ciasta piernikowego, które doskonale nadaje się również na pierniczki. Samo przygotowanie jest proste, wymaga jednak foremki w kształcie gwiazdki, kwiatka, lub okrągłej, w kilku różnych rozmiarach. Choinki z piernika są doskonałe na prezenty. Samo przygotowanie warto rozłożyć na dwa dni – pierwszego dnia wykrawanie i pieczenie, kolejnego dnia dekoracja. Dzieci mogą je ozdobić kolorowymi groszkami cukrowymi, imitującymi bombki lub światełka. Wspaniała dekoracja świątecznego stołu – i jadalna ;-).

Uwaga: pierniczki najlepiej przekładać lukrem po zmięknięciu, nie jest to jednak konieczne: można je dekorować od razu po wystudzeniu. Opakowane w celofan lub spakowane do metalowych puszek (lub innych szczelnie zamkniętych pojemników) można przechowywać bardzo długo – nawet do kilku miesięcy.

Choinki z piernika – składniki na 14 sztuk:

 • 230 g masła
 • 3/4 szklanki cukru pudru
 • 1 szklanka miodu
 • 1 duże jajko
 • 5 szklanek mąki pszennej (odjąć 2 – 4 łyżki dodając w to miejsce kakao*)
 • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
 • 2 łyżki domowej przyprawy korzennej
 • szczypta soli

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Do naczynia przesiać mąkę pszenną, kakao*, sodę oczyszczoną, przyprawę korzenną, sól, wymieszać i odłożyć. W misie miksera utrzeć masło z cukrem pudrem do otrzymania jasnej i puszystej masy maślanej. Dodać miód i utrzeć (jeśli miód jest w postaci stałej należy go najpierw podgrzać i przestudzić). Dodać jajko i utrzeć, do połączenia. Dodać przesiane suche składniki, zmiksować lub wyrobić do otrzymania gładkej, elastycznej masy. Z otrzymanej masy uformować kulę, lekko spłaszczyć, owinąć folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez 2 – 4 godziny lub przez całą noc.

Po schłodzeniu odrywać część masy piernikowej i wałkować na grubość około 3 – 4 mm, podsypując delikatnie mąką pszenną. Wykrawać różnej wielkości gwiazdki, kwiatki (jak u mnie) lub okrągłe kształty.

Piec w temperaturze 200ºC przez około 8 minut, najmniejsze kształty około 4 – 5 minut (w zależności od wielkości foremek). Wyjąć, wystudzić na kratce.

Lukier królewski:

 • 4 białka, z dużych jajek
 • 4 szklanki cukru pudru
 • 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii

Wykonanie lukru królewskiego – tutaj.

Formować choinki: na każdy upieczony pierniczek, od największego zaczynając kłaść łyżkę lukru królewskiego, a lukru nie żałować, wtedy lepiej wyglądają ;), rozprowadzając po powierzchni piernika i przykrywając kolejnym. Z ostatniego, najmniejszego pierniczka zrobić gwiazdę umieszczając ją na szczycie każdej choinki. Odstawić do całkowitego wyschnięcia lukru. Zapakować na prezenty.

Choineczki nie są duże, każda razem z gwiazdką na szczycie ma około 9 cm wysokości (wszystko zależy od ilości foremek w komplecie).

* Niekoniecznie – tylko dla ciemniejszego koloru pierniczków.

Smacznego!

Choinki z piernika

Choinki z piernika

Inspiracja – marthastewart.com.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 1 378 komentarzy
Szukaj w komentarzach: