
Ciasto drożdżowe z jagodami – wysokie, puszyste, mięciutkie – to wszystko zasługa ciasta drożdżowego z dodatkiem maślanki, które znacie już może z pomarańczowych słodkich bułeczek. Ciasto jest elastyczne, dobrze się z nim współpracuje, piękne też wyrasta na niedużej zawartości drożdży w stosunku do mąki. Koniecznie wypróbujcie z jagodami i z kruszonką :).
Uwaga: 25 lipca 2026 r. zmniejszyłam proporcje składników o 1/3, aby ciasto nie wyrastało zbyt wysokie. W poprzedniej wersji była zbyt duża dysproporcja między wysokością ciasta a ilością owoców.
Składniki na ciasto drożdżowe:
- 430 g mąki pszennej do ciasta drożdżowego
- 10 g drożdży suchych lub 20 g drożdży świeżych
- 135 ml maślanki/kefiru/zsiadłego mleka
- 2 duże jajka
- 1 żółtko, z dużego jajka
- 90 g drobnego cukru do wypieków
- 60 g masła, roztopionego i lekko przestudzonego
- szczypta soli
Dodatkowo:
- 500 g jagód (ewentualnie borówek amerykańskich)
- 30 g masła, roztopionego i przestudzonego
Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (na około 1,5 godziny).
Po tym czasie ciasto ponownie krótko wyrobić (wystarczy kilka zagnieceń, by je odgazować) i włożyć do wysokiej (6 cm) formy o wymiarach 33 x 25 cm wyłożonej uprzednio papierem do pieczenia. Rozprowadzić dłonią i wyrównać. Powierzchnię ciasta posmarować pędzelkiem kuchennym maczanym w dodatkowym maśle, posypać jagodami i kruszonką (przepis poniżej). Przykryć folią spożywczą lub lnianym ręczniczkiem i ponownie odstawić do podwojenia objętości.
Ciasto drożdżowe z jagodami piec w temperaturze 180ºC przez około 35 minut, z grzaniem góra-dół. Potem wyłączyć piekarnik, minimalnie go uchylić (między drzwiczki włożyć drewnianą łyżkę) i zostawić w nim do całkowitego wystudzenia ciasta.
Składniki na kruszonkę:
- 75 g masła, roztopionego
- 135 g mąki pszennej
- 75 g cukru
- 8 g cukru wanilinowego
Wszystkie składniki umieścić w miseczce i wyrobić między palcami na kruszonkę.
Metoda dla posiadaczy maszyny do pieczenia chleba:
Wszystkie składniki umieścić w maszynie według kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’. Po skończeniu programu (1,5 h) ciasto wyjąć, krótko wyrobić, rozwałkować. Dalej postępować według powyższego przepisu.
Smacznego!


Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga