Komentarze (104)

Ciasto filo (phyllo pastry), gdzie 'phyllo’ oznacza w greckim języku „liść” to bardzo cienkie ciasto zrobione z mąki, wody i odrobiny oleju. Nazwa jest grecka, lecz sama technika jego wykonania pochodzi z Turcji. Ze wszystkich słodkich wypieków z ciasta filo najpopularniejsza jest baklava, która przez wieki uważana była za przysmak tylko dla bogatych… Z ciasta filo wyczarujecie nie tylko słodkie wypieki, ale i całą masę wytrawnych. Choć domowe ciasto filo nie jest może najprostsze do wykonania, warto podjąć wyzwanie. Do dzieła! 

Składniki na domowe ciasto filo:

  • 400 g mąki pszennej
  • 6 g soli
  • 330 ml wody, podgrzanej do 50°C
  • 30 ml oliwy z oliwek
  • skrobia ziemniaczana, do podsypywania

Mikserem wymieszać mąkę, sól i wodę. Jak składniki zaczną się łączyć, wlać oliwę, nadal miksując. Miksować około 3 – 4 minuty, aż ciasto się połączy, będzie miękkie, delikatnie klejące i będzie prawie odchodziło od brzegów miski.

 

 Ciasto filo (phyllo pastry)

 

Wyłożyć ciasto na stolnicę oprószoną skrobią ziemniaczaną, uformować w kulę. Kulę podzielić na mniejsze kawałki, około 60 g każdy, również uformować je w kulki. Ułożyć je na blaszce oprószonej skrobią, w odległości kilku centymetrów od siebie. Przykryć je folią spożywczą lub ręczniczkiem i pozostawić w chłodnym pomieszczeniu (14 – 16°C) na 2 godziny (koniecznie).

 

 Ciasto filo (phyllo pastry)

 

Delikatnie oprószyć mąką stolnicę. Jeden kawałek ciasta filo położyć na środku. Rozwałkować go na koło o średnicy 14 – 16 cm (ja rozwałkowuję mocniej). Od tego momentu – położyć dłonie pod ciasto i rozciągać je ostrożnie grzbietami dłoni, uważając, by nie popękało. Ważne, by pod spodem podsypywać skrobią. Ciasto jest gotowe, gdy ma grubość około 0,5 mm, czyli jest tak cienkie, że można przez nie przeczytać gazetę…

 

 Ciasto filo (phyllo pastry)

 

Jak płat ciasta jest gotowy, przykryć go delikatnie wilgotnym ręczniczkiem lub folią by nie wysychał. Następnie tym sposobem przygotować kolejne płaty ciasta, układać je na sobie po posypaniu wcześniejszego płata skrobią, na końcu przykryć ręczniczkiem lub folią. Nadmiar skrobi z ciasta można usunąć pędzelkiem.

Przechowywanie ciasta filo:

Ciasto filo można przechowywać w lodówce, dobrze owinęte, by nie wysychało. Należy je zużyć w ciągu 24 godzin.

Mrożenie ciasta filo:

Upewnić się, że ciasto jest ściśle zawinięte, by nie dostawało się do niego powietrze. Dozwolony czas mrożenia – do 2 tygodni. Przed użyciem należy je przenieść do temperatury pokojowej na 6 – 8 godzin.

Kupne ciasto filo:

Zazwyczaj dostępne w arkuszach 30 x 18 cm. Domowe ciasto filo jednym z trudniejszych ciast do wykonania, więc prawdopodobnie będziecie woleli zacząć od kupnego. Doskonale się przechowuje w zamrażarce, jednak zawsze należy pamiętać o ochronie ciasta przed wysychaniem.

Polecam!

Przepis pochodzi z książki Michela Roux 'Pastry’.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 104 komentarzy
Szukaj w komentarzach: