Tak popularne, że chyba nie potrzebuje większej rekomendacji ;-). O przepis poprosiła mnie znajoma znajomej, a właściwie Angielka, kupująca ten przysmak w polskim sklepie w UK. Jak widać, smakuje wielu narodowościom ;-). Jak by powiedział Joey Tribbiani? z 'Friends’ 'what’s not to like?’: budyń – good, kajmak – good, bita śmietana – good! Wszystko pomiędzy warstwami popularnych herbatników. Ciasta nie pieczemy, przygotowujemy je najlepiej dzień wcześniej, by ciastka zdążyły zmięknąć. W większej ilości – uzależniające/mdlące (odpowiednie skreślić). Polecam i dziękuję za podpowiedzi odnośnie przepisu na facebooku :-).
Składniki:
- 6 – 7 paczek herbatników petit beurre (opakowanie 100 g)
- 1,5 puszki dulce de leche (masa kajmakowa z puszki, w UK znana jako ’caramel’ lub 'dulce de leche’), około 600 g
- 3 szklanki mleka
- 3/4 szklanki cukru z prawdziwą wanilią*
- 125 g masła
- 4 łyżki mąki pszennej
- 5 łyżek mąki ziemniaczanej
- 4 jajka
- 600 ml śmietany kremówki 36 %, schłodzonej + 1 łyżka cukru pudru
- 100 g gorzkiej czekolady, otartej na tarce, do oprószenia
Formę o wymiarach 25 x 35 cm wyłożyć papierem do pieczenia (nie jest to konieczne, ale może pomóc przy krojeniu i wyciąganiu ciasta z blachy).
Na dno formy wyłożyć pojedynczą warstwę herbatników. Kajmak podgrzać w garnuszku na małym ogniu, cały czas mieszając. Wyłożyć na herbatniki, wyrównać, przykryć kolejną warstwą herbatników.
Przygotować budyń:**
Zagotować 2 szklanki mleka z cukrem i masłem. Pozostałą szklankę zmiksować z jajkami i mąką, po czym wlać do gorącego mleka. Gotować 1 – 2 minuty, energicznie mieszając, by pozbyć się ewentualnych grudek.
Jeszcze gorący budyń wylać na herbatniki, wyrównać, przykryć kolejną warstwą herbatników.
W tym momencie najlepiej całą formę owinąć szczelnie folią spożywczą, schłodzić i włożyć do lodówki na całą noc, a nawet dłużej. Herbatniki muszą zmięknąć.
Po tym czasie formę wyjąć z lodówki, odwinąć z folii. Śmietanę kremówkę ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodając łyżkę cukru pudru. Wyłożyć na ciasto. Na wierzch zetrzeć czekoladę. Można kroić i podawać natychmiast.
Ciasto przechowywać w lodówce.
* Zamiast można użyć cukru wymieszanego z cukrem wanilinowym (16 g).
** Budyń z przepisu jest naprawdę mocno budyniowy i taki mi smakuje (z przepisu na karpatkę, która znajduje się na blogu); jeśli preferujesz krem maślany, nie dodawaj do mleka masła, ale powstały budyń, po ostudzeniu utrzyj z masłem w temperaturze pokojowej, powstały krem będzie miał konsystencję bardziej kremową niż budyniową.
Smacznego :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga