Komentarze (181)

Cytrynowe bezy

Cytrynowe bezy to klasyczne białe bezy przełożone pysznym kremem cytrynowym. Od tej pory to zdecydowanie moje ulubione bezy :). Są mniej słodkie i bardziej rześkie od tradycyjnych, a wszystko przez dodatek soku z cytryny i dzięki przełożeniu kremem cytrynowym. Bardzo polecam!

Przepis na 30 ciastek (po złożeniu).

Składniki na bezy:

  • 6 białek (240 g), z dużych jajek
  • szczypta soli
  • 360 g drobnego cukru do wypieków
  • świeżo wyciśnięty sok z 1 niedużej cytryny
  • 2 łyżeczki skrobi ziemniaczanej

Białka najlepiej, by były w temperaturze pokojowej – z takich białek po ubiciu otrzymamy największą objętość piany. Nie jest to jednak konieczne.

Białka umieścić w misie miksera i rozpocząć ubijanie (trzepaczką do białek). Po lekkim spienieniu się białek dodać szczyptę soli i następnie kontynuować ubijanie na wysokich obrotach do momentu otrzymania gęstej, sztywnej piany (można wykonać szybki test odwracając pojemnik z nimi do góry dnem, białka powinny mocno trzymać się dna misy). Na tym etapie należy uważać, by nie „przebić” białek. Przebite białka będą wyglądały jak zwarzone, zgrupują się w obłoczki, zaczną podchodzić płynem. Jeśli tak się stało – należy je wyrzucić a cały proces przygotowania rozpocząć od nowa.

Do ubitej piany partiami, stopniowo dodawać drobny cukier do wypieków, po jednej łyżce, cały czas ubijając na wysokich obrotach, po każdym dodaniu. Uwaga: najczęściej popełnianym błędem jest dodanie całego cukru szybko, na jeden raz, kiedy nie zdąży on ustabilizować piany i nie zdąży się w niej rozpuścić podczas ubijania; taka piana będzie rzadka, bezy z niej nie wyjdą. Cukier powinien rozpuścić się w masie bezowej, co można sprawdzić rozcierając pianę pomiędzy palcami. Powstała piana bezowa będzie gęsta, lśniąca, sztywna. Dodać skrobię, dalej ubijając. Na sam koniec powoli wlać strużką sok z cytryny i ubić.

Dwie płaskie blachy wyłożyć papierem do pieczenia. Masę bezową przełożyć do rękawa cukierniczego z ozdobną metalową końcówką (np. tylką Wilton 1M) i wyciskać na blachę beziki. Postawiać między nimi nieduże odstępy – urosną.

Piec około 70 – 80 minut w temperaturze 120ºC, najkorzystniej z termoobiegiem. Gotowe bezy powinny być kruche i chrupiące z wierzchu, piankowe lub lekko ciągnące się w środku. Jeśli w takiej temperaturze bezy w Twoim piekarniku wychodzą beżowe zamiast śnieżnobiałych – obniż temperaturę w piekarniku i wydłuż czas pieczenia/suszenia.

Składniki na krem cytrynowy:

Wszystkie składniki na krem powinny być schłodzone. Serek mascarpone dokładnie wymieszać z lemon curd łyżką lub krótko przy pomocy miksera do powstania gładkiego kremu cytrynowego.

Wystudzone bezy (najlepiej przed samym podaniem) przełożyć kremem. Podawać.

Smacznego!

Cytrynowe bezy

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 181 komentarzy
Szukaj w komentarzach: