Puszysty i mocno wyrośnięty pieczony naleśnik znany w kuchni amerykańskiej jako Dutch Baby. Popularny także w innych krajach np. Niemczech lub Austrii lub w krajach skandynawskich, lecz pod innymi nazwami. W UK najbliższy mu będzie powszechnie znany tutaj Yorkshire pudding. Dutch Baby z owocami wykonasz z prostych składników i w kilka chwil. Najwięcej czasu zajmuje porządne rozgrzanie patelni ;). Szybki i smaczny deser do podania z cukrem pudrem i/lub lodami. Polecam!
Składniki na 2 porcje:
- 3 duże jajka
- 180 ml mleka
- 100 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- duża szczypta soli
Dodatkowo:
- 1,5 – 2 łyżki klarowanego masła*
- cukier puder do oprószenia
- sezonowe świeże owoce np. truskawki, maliny, jeżyny, porzeczki, jagody, borówki amerykańskie,
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W miseczce umieścić jajka i lekko ubić mikserem ręcznym lub rózgą kuchenną. Ubić delikatnie i krótko, przez kilka sekund, tylko do pokazania się pierwszych pęcherzyków powietrza (nie jak na biszkopt!). Wlać mleko i krótko ubić. Dodać wanilię, sól i ubić. Bezpośrednio do naczynia przesiać mąkę pszenną i ubić mikserem ręcznym, do połączenia i zlikwidowania grudek.
Można też Dutch Baby wykonać szybciej – wszystkie składniki zmiksować blenderem (zwykłym lub kielichowym). Z moich obserwacji wynika jednak, że spokojnie miksowanie zwykłym mikserem ręcznym najlepiej wpływa na wyrastanie naleśnika – jest najbardziej napowietrzony i delikatny.
Rozgrzać piekarnik do 220ºC (piekłam z termoobiegiem, ale można też góra – dół). Na palniku postawić patelnię żeliwną lub jakąkolwiek inną, na której można też piec w piekarniku. Mocno ją rozgrzać, następnie roztopić na niej masło klarowane. Na patelnię wlewać przygotowane ciasto, kierując jego strumień na środek patelni. Następnie od razu przenieść patelnię do rozgrzanego piekarnika. Piec przez około 20 minut. Naleśnik może dość mocno wyrosnąć, zarówno po bokach jak i na środku, tak ma być :). Nie powinien wyjść płaski.
Wyjąć, od razu oprószyć cukrem pudrem, posypać owocami, kroić i podawać.
Uwaga: Masło powinno być klarowane; takie masło nie będzie się palić w piekarniku i nie pozostawi niemiłego posmaku podczas długiego pieczenia. Masło takie można kupić gotowe (ghee) lub w prosty sposób przygotować samemu: masło roztopić w garnuszku na niewielkim ogniu, nie mieszając, wyłączyć. Delikatnie odcedzić pianę (zebrać łyżką), następnie przelać przezroczyste płynne masło do miseczki, nie ruszając osadu znajdującego się na dnie garnuszka.
Smacznego :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga