Najlepsze dyniowe muffiny w sezonie! Dyniowe muffiny z kruszonką nie dość, że są proste do wykonania, to na dodatek pyszne – delikatne, pięknie pomarańczowe, z dużą ilością kruszonki i z lukrem. Obiecuję, że po kilku godzinach z muffinów pozostaną tylko… słodkie okruszki ;).
Jakiej dyni używam do wypieków? W Polsce dobra odmiana do wypieków to dynia Hokkaido, w Wielkiej Brytanii znana pod nazwą Red Kuri squash. Jest to dynia o delikatnym smaku, mączystym miąższu i intensywnym pomarańczowym kolorze. Ma ona szerokie zastosowanie w kuchni.
Składniki na kruszonkę:
- 100 g mąki pszennej
- 50 g cukru
- 50 g jasnego brązowego cukru (miałkiego)
- pół łyżeczki przyprawy korzennej
- 80 g masła, roztopionego
Wszystkie składniki umieścić w naczyniu i wymieszać widelcem. Odłożyć.
Dyniowe muffiny – składniki na 12 sztuk:
- 220 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 2 łyżeczki zmielonego cynamonu
- 1 łyżeczka zmielonej przyprawy korzennej do piernika
- szczypta soli
- 120 ml oleju rzepakowego lub słonecznikowego
- 80 g drobnego cukru do wypieków
- 90 g jasnego brązowego cukru (miałkiego)
- 340 g puree z dyni
- 2 duże jajka
- 60 ml mleka
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W większym naczyniu umieścić olej, oba cukry, puree z dyni, jajka i mleko. Wymieszać rózgą kuchenną tylko do połączenia się składników, nie dłużej. Bezpośrednio do mieszanki dyniowej przesiać mąkę pszenną i sodę oczyszczoną. Dodać cynamon, przyprawę korzenną i sól. Ponownie wymieszać rózgą kuchenną tylko do połączenia się składników, nie dłużej.
Formę do muffinów wyłożyć papilotkami. Do każdej papilotki nałożyć ciasto, prawie do pełna. Z wierzchu posypać odłożoną wcześniej kruszonką, lekko ją przyklepać, by trzymała się ciasta.
Dyniowe muffiny z kruszonką piec w temperaturze 175ºC, najlepiej bez termoobiegu, przez około 25 minut lub do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, wystudzić na kratce. Można polukrować.
Lukier:
- 1 szklanka cukru pudru
- 3 łyżki wody
Cukier puder połączyć z wodą, rozetrzeć grzbietem łyżki na gładki lukier. Jeśli lukier będzie zbyt gęsty dodać więcej wody. Jeśli zbyt rzadki – dosypać cukru pudru i ponownie rozetrzeć.
Smacznego :-).
Źródło przepisu – Sally’s Baking Addiction
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga