Zdrowe płatki śniadaniowe, które możemy przygotować sami, w warunkach domowych. Przepis jest bardzo intrygujący; otrzymane płatki są chrupiące, pełnoziarniste, o lekko orzechowym smaku, jakiego nadają mu mąki razowe. Nie za słodkie. Cukier brązowy w tym przepisie robi naprawdę dużą różnicę, więc nie zastępujmy go białym. Sam proces ich przygotowania nie należy do trudnych; to tylko zmieszanie składników suchych z mokrymi oraz 1,5 godziny pieczenia i suszenia. Z przepisu otrzymałam ilość płatków wystarczającą na mniej więcej 4 moje mleczne śniadania (bez dodatków w postaci owoców). 'Graham nuts’ możemy przechowywać w zamkniętym pojemniku do około miesiąca czasu. Bardzo polecam :-).
Składniki suche:
- 1 szklanka mąki grahama
- 1/3 szklanki mąki pszennej razowej
- 1/3 szklanki ciemnego brązowego cukru
- pół łyżeczki sody oczyszczonej
- pół łyżeczki soli
Składniki mokre:
- 1 szklanka maślanki (lub kefiru, jogurtu naturalnego, kwaśnego mleka)
- 1 łyżka miodu
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii (opcjonalnie)
Największą blaszkę „piekarnikową” wysmarować masłem.
Składniki suche wsypać do miski.
Do drugiego naczynia wlać maślankę, miód, ekstrakt z wanilii. Dobrze wymieszać, wlać do suchych składników i wymieszać do połączenia. Cienką warstwą rozprowadzić na blaszce.
Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180ºC i piec przez 30 minut.
Po tym czasie wyjąć z piekarnika, połamać na mniejsze kawałki, włożyć z powrotem do piekarnika nagrzanego tym razem do 120ºC i suszyć dodatkowe 60 minut. Podczas godziny suszenia, co około 15 minut łamać 'placek’ na mniejsze części (by szybciej wysychały), jedncześnie wyjmując twardsze i szybciej wysuszone kawałki z piekarnika (zbyt długo pieczone będą gorzkie w smaku).
Połamane kawałki ciasta wyjąć z piekarnika, jeśli ich kolor będzie głęboko brązowy i będą całkowicie wysuszone (twarde). Wystudzić.
Kawałki ciasta połamać na drobniejsze, by w rezultacie uzyskać drobne płatki (np. malakserem lub ścierając je w malakserze na większych otworach lub wkładając do mocnego woreczka i krusząc wałkiem).
Przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku do 30 dni.
Podawać z zimnym mlekiem lub jogurtem.
Smacznego!
Przepis z 'Good to the grain’, autorstwa Kim Boyce i Amy Scattergood.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga