Od muesli dr Birchera uzależniłam się w Londynie, gdzie spędziliśmy z dziećmi pierwsze dni nowego roku. Nie było czasu na wylegiwanie się w łóżku, dzieci po raz pierwszy były w stolicy, naszym zadaniem było zwiedzanie, zwiedzanie, zwiedzanie… Szybkie śniadania jedliśmy w Pret A Manger, prawie na stojąco (nie wiedziałam, że lokale w Londynie są zatłoczone już od rana!) i tam rozsmakowałam się w tym muesli. To była miłość od pierwszego kubeczka :-). Niby zwykłe płatki owsiane, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach: starte jabłko, jogurt grecki, suszone żurawiny, pistacje i ziarenka granatu. Tak, kombinacji może być mnóstwo! Śniadanie było tak pożywne, że pomagało mi utrzymać się na nogach aż do szybkiego obiadu. I smakuje obłędnie! Fascynacja nadal trwa, a w lodówce co wieczór moczą się płatki na kolejny dzień ;-). Bardzo polecam.
Muesli dr Birchera to najsłynniejsze muesli na świecie. Nazwa pochodzi od szwajcarskiego doktora, który po raz pierwszy je skomponował i rozpowszechnił w swojej klinice. Co ważne, płatków w nim zawartych nie gotujemy, a jedynie pozostawiamy do namoczenia na noc, kolejnego dnia dodając do nich starte jabłko ze skórką i orzechy/ziarna/suszone owoce. A może w podobny sposób przyrządzacie w domu muesli na śniadanie? Podzielicie się swoimi połączeniami smakowymi?
Składniki na 4 porcje:
- 200 g płatków owsianych*
- 200 ml mleka (zwykłego lub ryżowego, bezlaktozowego, sojowego itp.)
- 80 ml soku jabłkowego
- 150 g jogurtu naturalnego lub greckiego
- 1 duże jabłko (nie obieramy skórki), starte na tarce
- 50 – 70 g nektaru z agawy (lub syropu klonowego, miodu), do smaku
- 60 g suszonej żurawiny
- sok z 1 limonki
- 60 g pistacji lub innych orzechów (na zdjęciu orzechy brazylijskie)
- ziarenka granatu (lub inne sezonowe owoce, świeże lub zagotowane, upieczone)
Wieczór wcześniej płatki owsiane zalać mlekiem (zimnym) i sokiem jabłkowym, wymieszać, przykryć folią, odstawić do lodówki.
Kolejnego dnia przed śniadaniem wyjąć z lodówki, dodać sok z limonki, jabłko, jogurt (zazwyczaj dodaję go więcej niż w przepisie, w zależności od płatków), nektar z agawy, wymieszać. Przełożyć do miseczek, posypać suszoną żurawiną, pistacjami (lub innymi orzechami) i ziarenkami granatu. Podawać.
* Przepis jest bezglutenowy pod warunkiem użycia płatków owsianych nie zanieczyszczonych glutenem.
Smacznego 🙂
Źródło przepisu – theguardian.com
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga