Pyszna krajanka pistacjowa, niecodzienne ciasto. Przygotowana na domowym kruchym spodzie, z dużą ilością pistacji. Krajanka pistacjowa to ciasto przypominające jakby… bakławę, jest tak bardzo wypełniona orzechami pistacjowymi, że to powinno być zakazane ;). Przepis wywodzi się z Izreala, jest inspirowany smakami i zapachami deserów Bliskiego Wschodu, a został stworzony przez izraelskiego szefa kuchni. Musicie wypróbować!
Składniki na spód:
- 150 g mąki pszennej
- 60 g drobnego cukru do wypieków
- 120 g masła, zimnego
Masło pokroić w kostkę. Umieścić w misie malaksera, dodać pozostałe składniki i zmiksować do otrzymania kruszonki. Kruche ciasto można też wykonać tradycyjnym sposobem: w naczyniu umieścić masło pokrojone w kostkę, dodać cukier i mąkę, następnie szybko posiekać nożem do momentu otrzymania kruszonki.
Kwadratową formę o boku 22 cm wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Na spód wysypać przygotowaną kruszonkę, palcami wylepić nią dno formy, wyrównać.
Piec w temperaturze 180°C (piekłam z termoobiegiem) przez około 20 minut lub do rumianego brązowego koloru.
Składniki na masę pistacjową:
- 4 duże jajka
- 200 g miałkiego brązowego cukru (ciemnego)
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- 50 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka zmielonego cynamonu
- 1/4 łyżeczki zmielonej gałki muszkatołowej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 400 g drobno lub z grubsza posiekanych pistacji (niesolonych)
W naczyniu umieścić jajka, cukier i wanilię. Lekko roztrzepać rózgą kuchenną do dokładnego połączenia się składników (nie ubijać). Bezpośrednio do masy jajecznej przesiać mąkę pszenną, cynamon, gałkę muszkatołową, proszek do pieczenia. Wymieszać rózgą kuchenną do połączenia. Dodać pistacje i dokładnie wymieszać szpatułką.
Tak przygotowaną masę pistacjową przelać na upieczony spód (może być jeszcze gorący). Piec w temperaturze 180°C (piekłam z termoobiegiem) przez około 25 – 30 minut lub brązowego koloru i wypieczenia (środek ciasta powinien być wypieczony i sprężysty przy dotyku). Wyjąć, wystudzić.
Przed podaniem można oprószyć cukrem pudrem. Kroić i podawać.
Krajanka pistacjowa może być przechowywana w temperaturze pokojowej, pod przykryciem.
Smacznego :-).
Autor przepisu – Michael Rantissi.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga