Naprawdę proste ciasto dyniowe z kruszonką i lukrem. I szybkie. I nowy sposób na wykorzystanie puree z dyni. Pachnące przyprawami korzennymi i syropem klonowym… takie typowo jesienne ciasto. Nieduże i podawane z dużą warstwą kruszonki i lukru. Polecam!
Składniki na kruszonkę:
- 60 g mąki pszennej
- 100 g jasnego brązowego cukru (miałkiego)
- 1,5 łyżeczki zmielonego cynamonu
- 60 g masła, schłodzonego
W naczyniu wymieszać mąkę, cukier i cynamon. Dodać schłodzone masło pokrojone w kosteczkę i szybko posiekać nożem, w celu otrzymania kruszonki. Odłożyć.
Składniki na ciasto dyniowe:
- 250 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- pół łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 1,5 łyżeczki zmielonego cynamonu
- pół łyżeczki zmielonej gałki muszkatołowej
- 1/4 łyżeczki zmielonych goździków
- 1/4 łyżeczki zmielonego imbiru
- 230 g puree z dyni
- 90 g jasnego brązowego cukru (miałkiego)
- 120 ml oleju rzepakowego lub słonecznikowego
- 80 g syropu klonowego
- 60 ml mleka (lub więcej, w razie potrzeby)
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W naczyniu umieścić puree z dyni, cukier, olej, syrop klonowy i mleko. Wymieszać rózgą kuchenną do połączenia. Bezpośrednio do mieszanki dyniowej przesiać mąkę pszenną, sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia, sól i przyprawy. Wymieszać rózgą kuchenną tylko do połączenia się składników, nie dłużej. Powstałe ciasto będzie gęste (jeśli będzie wydawało się zbyt gęste, można dodać dodatkowe łyżki mleka i wymieszać).
Formę o wymiarach 24 x 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Przełożyć do niej ciasto, wyrównać (będzie się wydawało, że ciasta jest niewiele, ale tak ma być). Na wierzch ciasta równomiernie wysypać kruszonkę.
Piec w temperaturze 170ºC przez około 35 minut lub do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, wystudzić, polukrować. Proste ciasto dyniowe z kruszonką i lukrem pokroić na kwadraty i podawać.
Lukier:
- 1 szklanka cukru pudru
- 3 łyżki wody
Cukier puder połączyć z wodą, rozetrzeć grzbietem łyżki na gładki lukier. Jeśli lukier będzie zbyt gęsty dodać więcej wody. Jeśli zbyt rzadki – dosypać cukru pudru i ponownie rozetrzeć.
Smacznego :-).
Źródło przepisu – Sally’s Baking Addiction.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga