Komentarze (130)

Kruche makowe gwiazdki

W tym roku postawiłam na różnorodność ciasteczek świątecznych i rozmaitych małych łakoci. Ciasteczka kruche makowe gwiazdki są idealnie kruche, maślane i mocno waniliowe. Kto się poczęstuje? 🙂

Przepis na 25 – 30 sztuk.

Składniki na kruche makowe gwiazdki:

  • 120 g mąki pszennej
  • 2 łyżki skrobi ziemniaczanej
  • 100 g masła, zimnego i pokrojonego w kostkę
  • 50 g drobnego cukru z prawdziwą wanilią (lub drobnego cukru + nasionka z połowy laski wanilii)
  • 2 łyżki maku

Ponadto:

  • drobny cukier z wanilią do obtoczenia ciastek

Mąkę pszenną i skrobię ziemniaczaną przesiać, dodać masło i posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominało kruszonkę. Dodać pozostałe składniki i szybko zagnieść (ciasto można również zmiksować w malakserze). Z ciasta uformować kulę, owinąć ją folią spożywczą, schłodzić w lodówce przez przynajmniej 60 minut.

Po tym czasie schłodzone ciasto rozwałkować na grubość około 3 mm, lekko podsypując mąką, wycinać gwiazdki. Układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pozostałe skrawki kruchego ciasta ponownie zagnieść, rozwałkować i wycinać ciasteczka, wykorzystując całe ciasto.

Kruche makowe gwiazdki piec w temperaturze 170ºC przez 8 – 10 minut do lekko złotego koloru. Wyjąć i lekko przestudzić na kratce. Po przestudzeniu obtoczyć w cukrze z wanilią.

Ciastka można przechowywać w zamkniętym pojemniku do 7 dni.

Smacznego!

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 130 komentarzy
Szukaj w komentarzach: