Komentarze (40)
Odrywany dyniowy chlebek cynamonowy

Wypieki z dynią na powitanie jesieni. Jako pierwszy – odrywany dyniowy chlebek cynamonowy. Wasze kuchnie wypełni ciepły zapach cynamonu i domowego słodkiego drożdżowego pieczywa. Ciężko się od słodkiego chlebka oderwać, a jak najbardziej należy się nim podzielić, to jeden z tych wypieków „tear & share” :). Dyniowe ciasto drożdżowe jest puszyste i delikatne… bardzo polecam!

Składniki na ciasto drożdżowe:

 • 375 g mąki pszennej chlebowej
 • 20 g świeżych drożdży lub 10 g drożdży suchych
 • 125 ml mleka
 • 190 g puree z dyni
 • 55 g drobnego cukru do wypieków
 • pół łyżeczki soli
 • 30 g masła, roztopionego

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Keksówkę o wymiarach dolnych 10 x 20 cm i górnych 14 x 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia.

Wyrośnięte ciasto przełożyć na stolnicę, rozwałkować na prostokąt o wymiarach 50 x 30 cm, posmarować roztopionym masłem (ze składników na cynamonowe nadzienie, poniżej) i równomiernie posypać cynamonowym cukrem. Pokroić na 5 poprzecznych pasów (30 x 10cm). Teraz pokroić ciasto znowu w poprzek na 6 równych pasków (10 x 5 cm), otrzymując mniejsze prostokąty i układać je na sztorc w keksówce. Powinno zostać trochę luźnego miejsca po bokach. Przykryć ręczniczkiem kuchennym i pozostawić w ciepłym miejscu do ponownego wyrośnięcia (podwojenia objętości) na około 45 – 60 minut.

Odrywany dyniowy chlebek cynamonowy wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180ºC i piec około 30 minut (piekłam z termoobiegiem, ale można i bez niego). Wyjąć, przestudzić.

Składniki na cynamonowe nadzienie:

 • 130 g drobnego cukru do wypieków
 • 2 łyżeczki zmielonego cynamonu
 • pół łyżeczki zmielonej gałki muszkatołowej
 • 30 g masła, roztopionego

Cukier wymieszać z przyprawami, odłożyć.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do chleba w kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta „dough” (około 1,5 h), po czym ciasto wyjąć, krótko wyrobić i dalej postępować według powyższego przepisu.

Smacznego :-).

Odrywany dyniowy chlebek cynamonowy

 

Odrywany dyniowy chlebek cynamonowy

Źródło przepisu – WillowBirdBaking

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 40 komentarzy
Szukaj w komentarzach: