Komentarze (40)
pączki pistacjowe

Wyjątkowe pączki pistacjowe. Takie słodkości czasem się śnią po nocach a najbliższą okazją do ich przygotowania był oczywiście nadchodzący Tłusty Czwartek. Znalazły się na stole tuż obok tradycyjnych pączków na wielu żółtkach nadziewanych różaną marmoladą i… stanowiły dla nich poważną konkurencję ;). Polukrowane, posypane posiekanymi pistacjami i oprószone płatkami róży. Nadzienie w postaci kremu pistacjowego nie jest produktem tanim, ale czego się nie zrobi, by choć raz skosztować pączków pistacjowych z prawdziwego zdarzenia!

Składniki na około 15 sztuk (dużych pączków):

 • 550 g mąki pszennej do ciast drożdżowych (typ 550)
 • 1 duże jajko
 • 2 żółtka, z dużych jajek
 • 100 g masła, roztopionego
 • 70 g drobnego cukru do wypieków
 • pół łyżeczki soli
 • 2 łyżki rumu
 • 250 ml letniego mleka
 • 20 g świeżych drożdży lub 10 g drożdży suchych

Mąkę pszenną przesiać, wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać pozostałe składniki i wyrobić, pod koniec dodając rozpuszczone masło. Wyrabiać kilkanaście minut, aż ciasto będzie gładkie i miękkie (starając się nie dosypywać mąki, mimo iż ciasto będzie się lekko kleić; polecam wyrabiać mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego lub w maszynie do pieczenia chleba). Wyrobione ciasto uformować w kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około 1,5 h).

Po tym czasie ciasto wyjąć na oprószony mąką blat, krótko wyrobić. Formować ręcznie – odrywać kawałki ciasta, odważyć około 78 g na każdy pączek, uformować kulki, następnie odłożyć je na ręczniczek lub stolnicę oprószoną mąką pszenną. Pączki przykryć i pozostawić w cieple do podwojenia objętości (około 25 – 40  minut w zależności od temperatury otoczenia; pączki powinny być dobrze napuszone, ale nie przerośnięte).

Po wyrośnięciu smażyć pączki w oleju rozgrzanym do temperatury 175ºC, około 3 minut z każdej strony. Temperatura oleju nie powinna być zbyt wysoka, ponieważ pączki szybko zbrązowieją od zewnątrz, a w środku będą surowe; jeśli temperatura oleju będzie zbyt niska pączki będą chłonęły tłuszcz. Po usmażeniu odkładać na papierowy ręczniczek kuchenny do odsączenia.

Nadzienie pistacjowe:

 • około 300 g kremu pistacjowego (gotowy, kupny krem ze słoiczka – należy zwrócić uwagę, by miał dużą zawartość pistacji i dobry skład), uwaga: NIE pasty pistacjowej

Krem pistacjowy umieścić w rękawie cukierniczym zakończonym tylką do nadziewania pączków, następnie nadziewać nim pączki.

Ponadto:

 • lukier  – 1 szklankę cukru pudru rozprowadzić z 2 – 3 łyżkami gorącej wody, w razie potrzeby dodając cukru lub wody, by osiągnąć pożądaną konsystencję
 • posiekane pistacje, do oprószenia
 • suszone płatki róż, do oprószenia (opcjonalnie)

Nadziane pączki polukrować, oprószyć pistacjami i płatkami róż.

Metoda dla posiadaczy maszyny do pieczenia chleba:

Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do pieczenia według kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ‚dough’. Po tym czasie ciasto wyjąć, lekko zagnieść, i dalej postępować według powyższego przepisu.

Smażysz pączki po raz pierwszy? Koniecznie przeczytaj jak zrobić to perfekcyjnie! Z notki dowiesz się między innymi jakich błędów nie popełniać, jak prawidłowo nadziewać pączki i jakiego użyć tłuszczu do smażenia.

Smacznego!

pączki pistacjowe

 

pączki pistacjowe

 

pączki pistacjowe
Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 40 komentarzy
Szukaj w komentarzach: