Panellets to katalońskie ciasteczka marcepanowe (tłumaczone dosłownie 'małe chlebki’) pieczone corocznie na Wszystkich Świętych, ale dostępne w sprzedaży aż do Bożego Narodzenia. Historia ciasteczek sięga XVIII wieku, kiedy były rozdawane i dzielone po świątecznych uroczystościach. Charakterystyczny w nich jest dodatek… ziemniaków, najczęściej wykorzystuje się słodkie ziemniaki – bataty. Malutkie, okrągłe, choć pieczone w różnych kształtach; podawane ze słodkim winem. Najbardziej popularne są panellets obtoczone w orzeszkach piniowych. Wyglądają słodko, uroczo, są mieciutkie w środku i do złudzenia przypominają prawdziwy marcepan, przy okazji są bezglutenowe i bezmleczne. Polecam!
Składniki na około 50 – 60 sztuk:
- 500 g zmielonych migdałów
- 350 – 400 g drobnego cukru do wypieków
- 250 g ugotowanych i utłuczonych ziemniaków
- 1 jajko
- 2 żółtka
- skórka otarta z 1 cytryny
- pół łyżeczki ekstraktu migdałowego lub kilka kropel aromatu migdałowego
Do obtoczenia, wedle upodobania:
- białko, pozostałe z ciasta, do posmarowania ciastek
- orzeszki pini
- posiekane migdały
- posiekane pistacje
- zmielone migdały
- zmielone orzechy laskowe
- wiórki kokosowe
- całe migdały
- całe orzechy laskowe
- mak
- kandyzowane wiśnie
- kakao
- cynamon… itp.
W misie miksera zmiksować puree z ugotowanych ziemniaków z cukrem – ziemniaki bardzo się rozwodnią – tak ma być. Dodać resztę składników na ciasto i zmiksować do połączenia i powstania w miarę zwartej masy.
Z masy formować kulki, jak na trufelki, układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, w pewnych odległościach od siebie. Jeśli masa jest zbyt klejąca można obtaczać kulki w mące pszennej. Kulki smarować lekko roztrzepanym białkiem i obtaczać w migdałach, pistacjach, orzechach laskowych lub wiórkach kokosowych. W części ciastek po środku zrobić wgłębienia (końcem drewnianej łyżki) i umieścić kandyzowane wiśnie, orzechy lub inne bakalie.
Panellets piec w temperaturze 160ºC przez około 15 minut, w razie konieczności obracając blachę w połowie pieczenia. Wyjąć z piekarnika i wystudzić na metalowej kratce.
* Osoby z nietolerancją glutenu do obtoczenia ciastek podczas formowania mogą użyć mąki bezglutenowej.
Smacznego!
Źródło przepisu – kuinetes.wordpress.com
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga