Komentarze (241)

Pascha waniliowa

Wielkanocna klasyka, w najprostszym wydaniu. Pascha waniliowa z rodzynkami i migdałami – na prawdziwym twarogu, z dodatkiem bakalii. Używajmy najwyższej jakości produktów – twaróg tylko tradycyjny czyli „w kostce”, jajka prosto od kury, tłusta śmietanka. Polecam!

Składniki na 2 nieduże lub 1 większą (2L) paschę:

  • 1 kg zmielonego twarogu półtłustego lub tłustego, zmielonego trzykrotnie i dobrze odciśniętego (twaróg tylko w kostce)
  • 8 żółtek
  • 200 g masła, w temperaturze pokojowej
  • 1 szklanka śmietanki kremówki 36%
  • 250 g cukru pudru
  • pół łyżki pasty z wanilii lub ziarenka z 1 laski wanilii
  • 3/4 szklanki rodzynków
  • pół szklanki posiekanych migdałów

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

W misie miksera utrzeć żółtka z cukrem, do otrzymania jasnego i puszystego kremu. Dodawać śmietankę kremówkę, w dalszym ciągu ucierając. Powstałą masę przelać do garnuszka, postawić na palnik o średniej mocy i podgrzewać, cały czas mieszając. Masa powinna lekko zgęstnieć, ale nie można dopuścić do zagotowania (tuż przed punktem wrzenia zdjąć garnuszek z palnika).

Mieszankę przenieść do misy miksera, dodać twaróg, masło, wanilię i utrzeć do otrzymania gładkiej masy serowej. Po dokładnym utarciu dodać bakalie i wymieszać.

2 gliniane lub plastikowe formy (z dziurkami na dole) o pojemności 1 litr każda wyłożyć gazą. Wyłożyć do nich masę serową, lekko ugniatając. Przykryć gazą, następnie talerzykiem i obciążyć. Naczynie wstawić do półmiska, by serwatka mogła swobodnie spływać przez dziurki w formie a następnie odłożyć do lodówki na całą noc, do stężenia.

Kolejnego dnia ostrożnie wyjąć z formy, udekorować migdałami i laskami wanilii, podawać. Pascha waniliowa powinna być przechowywana w lodówce.

Smacznego!

Pascha waniliowa

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 241 komentarzy
Szukaj w komentarzach: