Komentarze (119)

Chlebek Pulla

Fiński półsłodki chlebek, podobny do brioszki lub chałki. W smaku kardamonowy, cięższy, słodszy. Idealny do odrywania kawałek po kawałku lub do krojenia na kromki i zajadania np. z miodem na śniadanie :-). Najczęściej pieczony w postaci warkocza, czasem formowany w wieniec; w Finlandii zwykle podawany z kawą. Pulla ma niesamowity, unikalny aromat i smakuje wyśmienicie. Mimo, że to chlebek typowo świąteczny, cieszy się popularnością przez okrągły rok :-). Najlepszy jest w dniu pieczenia, przez kolejne dni wykorzystywany jako tosty. Bardzo polecam!

Składniki na 1 duży warkocz:

  • 30 g świeżych drożdży lub 15 g suchych drożdży
  • 250 ml letniego mleka
  • szczypta soli
  • 100 g drobnego cukru do wypieków + do oprószenia
  • 1 łyżka zmielonego kardamonu (lub nasionek zmiażdżonych w moździerzu)
  • 2 duże jajka, roztrzepane (3/4 do ciasta i 1/4 do posmarowania przed pieczeniem)
  • 600 g mąki pszennej chlebowej
  • 100 g masła, roztopionego i przestudzonego
  • 50 g rodzynków
  • 30 g płatków migdałów, do oprószenia

Mąkę pszenną przesiać, wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać pozostałe składniki (uwaga: dodajemy 3/4 ilości roztrzepanych jajek) i wyrobić, pod koniec dodając rozpuszczony tłuszcz i rodzynki.

Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. W razie konieczności dosypać 3 łyżki mąki (nie więcej). Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte lnianym ręczniczkiem, do podwojenia objętości (około 1 godziny).

/ciasto drożdżowe można też na wyrastanie schować do lodówki, na całą noc, uprzednio przykrywszy je szczelnie folią spożywczą, by nie wyschło; rano uformować warkocz/

Wyrośnięte ciasto podzielić na 3 części. Z każdej z nich uformować wałeczek o długości około 50 cm.

Dużą, płaską blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia lub matą teflonową. Na papierze ułożyć obok siebie wałeczki, zapleść w warkocz, zlepiając końce z obu stron i wkładając pod spód warkocza. Przykryć lnianym ręczniczkiem, pozostawić w cieple do podwojenia objętości (około 30 minut).

Po wyrośnięciu wierzch posmarować pozostałym roztrzepanym jajkiem, oprószyć migdałami i cukrem.

Piec w piekarniku rozgrzanym do 200ºC przez około 25 – 30 minut, do złotego brązu. Wyjąć, wystudzić na kratce.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do chleba w kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta 'dough’ (około 1,5 h), po czym ciasto wyjąć, krótko wyrobić i dalej postępować według powyższego przepisu.

Smacznego :-).

Chlebek Pulla

Źródło przepisu – 'Nordic Bakery Cookbook’ Miisa Mink.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 119 komentarzy
Szukaj w komentarzach: