Co wyróżnia tę tartę na tle innych? Niesamowicie smaczne i kruchutkie ciasto z mąki razowej. Spód pieczemy dwa razy, za pierwszym razem go tylko podpiekając, ponieważ jeżyny mają naprawdę dużo soku, a nie chcemy odmoczonego i surowego ciasta. Surowe ciasto można owinięte w folię przechowywać w lodówce do kilku dni, świetnie nadaje się również do mrożenia. Dla urozmaicenia, część mąki (do 1/3) można zastąpić zmielonymi orzechami włoskimi. Ponadto, to chyba ostatni dzwonek na jeżyny, więc trzeba się spieszyć :-).
Składniki na kruche ciasto razowe:
- 225 g mąki pszennej razowej
- 50 g cukru pudru
- 150 g masła, zimnego
- szczypta soli
Wszystkie składniki włożyć do malaksera i zmiksować. Ciasto można również wyrobić ręcznie, siekając suche składniki z zimnym masłem, następnie szybko wyrabiając. Uformować kulę, spłaszczyć, owinąć w folię spożywczą, schłodzić w lodówce przez 30 minut.
Formę do tarty o średnicy 23 – 24 cm wysmarować masłem i oprószyć mąką. Ciasto wyjąć z lodówki, podzielić na dwie części: 1/3 i 2/3. Większą część ciasta rozwałkować na stolnicy na placek lekko większy niż średnica formy (o grubości ok. 3 – 4 mm), przenieść do formy zakrywając jej dno i boki (można również wylepić formę ciastem, wyrównać). Schłodzić, ponakłuwać widelcem.
Na ciasto wyłożyć papier do pieczenia, wysypać kulki ceramiczne, ryż lub fasolę. W taki sposób podpiec ciasto w temperaturze 190ºC przez 10 minut, następnie usunąć obciążenie i piec dodatkowe 5 – 7 minut.
Wystudzić. W międzyczasie przygotować nadzienie.
Nadzienie:
- 500 g jeżyn
- 2 łyżki mąki pszennej
- 1 łyżka skrobi ziemniaczanej
- 3 – 4 łyżki cukru
Wszystkie składniki delikatnie wymieszać w naczyniu. Wyłożyć na schłodzony spód.
Z reszty schłodzonego ciasta (1/3) powycinać foremką dowolne kształty (u mnie: listki) lub rozwałkować i pokroić ciasto w paski, które następnie ułożyć na cieście w kratkę. Ciasto można posmarować roztrzepanym dodatkowym jajkiem (niekoniecznie).
Tak przygotowane ciasto włożyć do piekarnika nagrzanego do 190ºC i piec dodatkowe 20 minut (lub dłużej), aż ciasto będzie złoto – wypieczone.
Wyjąć, przestudzić, oprószyć cukrem pudrem.
Smacznego :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga