Doskonały sernik bez pieczenia o smaku tiramisu. Jeśli jesteś fanem tiramisu, nie zawiedziesz się. Sernik tiramisu na zimno przygotowany z mascarpone i śmietanki kremowej, na spodzie biszkoptowo – kawowym i tak samo wykończony. Z dodatkiem amaretto i oprószony kakao. Nie pamiętam kiedy ostatnio tak smakował mi sernik na zimno. A i pracy przy nim niedużo, nie zdążycie się zmachać podczas upałów ;-).
Składniki na spód:
- 150 g biszkoptów (ilość będzie zależała od firmy, lżejszych biszkoptów potrzebujemy mniej)
- 250 – 280 ml zaparzonej mocnej kawy
- 80 ml likieru amaretto
Kawę wymieszać z likierem i wystudzić.
Formę o średnicy 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia, sam spód, boków niczym nie smarować. Biszkopty namoczyć w mieszance kawowej i układać na dnie tortownicy, jeden przy drugim.
Powinniśmy zużyć połowę biszkoptów i mieszanki – resztę pozostawiamy na wierzch sernika.
Składniki na masę serową:
- 1 szklanka jogurtu greckiego, w temperaturze pokojowej
- 250 g mascarpone (1 opakowanie), w temperaturze pokojowej
- 3/4 szklanki i 2 łyżki cukru pudru*
- 1 łyżeczka naturalnej kawy, zmielonej
- 1 łyżka likieru Amaretto
- 1 szklanka (250 ml) śmietany kremówki 36%, schłodzonej
- 10 g żelatyny w proszku (2,5 łyżeczki) lub 3 listki żelatyny + 50 ml wody
W misie miksera umieścić jogurt grecki, serek mascarpone, cukier puder, likier i kawę. Zmiksować (końcówki miksera do ubijania białek) do otrzymania jednolitej, bezgrudkowej masy.
Żelatynę w proszku zalać 50 ml zimnej wody, odstawić na 10 minut do napęcznienia. Postawić na palniku i podgrzewać, mieszając, do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny lub podgrzać w mikrofali. Nie doprowadzać do wrzenia (żelatyna straci swoje właściwości żelujące). Zdjąć z palnika i lekko przestudzić.
Do jeszcze lekko ciepłej żelatyny dodać łyżkę masy serowej, dokładnie rozprowadzić. Dodać kolejne 2 łyżki i znowu wymieszać, obserwując, czy nie ma grudek. Tak zaprawioną żelatynę dodać do masy serowej i natychmiast zmiksować, do połączenia.
W osobnym naczyniu umieścić schłodzoną śmietanę kremówkę. Ubić do sztywności. Dodać ją do masy serowej, w dwóch turach i delikatnie wymieszać z masą serową.
Na spód biszkoptowy wyłożyć masę serową. Wyrównać szpatułką. Schłodzić w lodówce do momentu stężenia sernika.
Po stężeniu sernika wykonać biszkoptowy wierzch – identycznie jak spód.
Ponadto:
- kakao, do oprószenia
Przed podaniem sernik oprószyć kakao.
Sernik tiramisu na zimno przechowywać w lodówce.
* Cukru dodajemy do smaku. Kawa powoduje, że sernik nie jest za słodki.
Smacznego :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga