Puchate i słodkie dyniowe bułeczki. Umilą Wam jesienne podwieczorki, są obłędne! Mięciutkie, z aromatem pomarańczy i cynamonu, nadziewane konfiturą pomarańczową. Oblane słodkim lukrem o smaku pomarańczy. Nie sposób im się oprzeć! Dzięki dodatkowi puree z dyni mają piękny złoty kolor i do złudzenia przypominają… pączki :-). Można wykorzystać kupny dżem pomarańczowy, polecam też zapoznać się z przepisem na domową konfiturę z pomarańczy.
Jakiej dyni używam do wypieków? W Polsce dobra odmiana do wypieków to dynia Hokkaido, w Wielkiej Brytanii znana pod nazwą Red Kuri squash. Jest to dynia o delikatnym smaku, mączystym miąższu i intensywnym pomarańczowym kolorze. Ma ona szerokie zastosowanie w kuchni.
Składniki na 13 bułeczek:
- 3 szklanki mąki pszennej chlebowej + 3 łyżki do podsypywania
- 10 g drożdży suchych (2,5 łyżeczki) lub 20 g drożdży świeżych
- 3/4 szklanki mleka
- 1 szklanka puree z dyni (280 g)*
- 1 duże jajko
- 30 g masła, roztopionego i przestudzonego
- 65 g drobnego cukru do wypieków lub jasnego brązowego cukru
- pół łyżeczki soli
- pół łyżeczki cynamonu
- skórka otarta z 1 pomarańczy
- do nadziania bułeczek: konfitura z pomarańczy
Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn – tutaj instrukcja), dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając rozpuszczony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ściereczką, do podwojenia objętości (około 1,5 godziny).
Przygotować dużą płaską blaszkę, wyłożyć papierem do pieczenia.
Wyrośnięte ciasto krótko wyrobić. Podzielić na 13 części, każda o wadze około 80 g. Uformować okrągłe kulki (bułeczki), lekko spłaszczać na dłoni, nadziewać konfiturą pomarańczową, sklejać, formując kulki. Układać na blaszce w sporych odległościach od siebie. Przykryć ściereczką, pozostawić do ponownego wyrośnięcia i podwojenia objętości (około 20 minut lub dłużej).
Piec w temperaturze 180º przez około 20 – 23 minuty. Wyjąć, wystudzić na kratce. Lekko ciepłe polukrować.
Lukier pomarańczowy:
- 1 szklanka cukru pudru
- 3 – 5 łyżek wrzącej wody
- skórka otarta z 1 pomarańczy
Składniki na lukier umieścić w naczyniu, zaczynając od 3 łyżek wody i rozetrzeć grzbietem łyżki (można też mikserem) na bezgrudkowy lukier. Jeśli lukier wyjdzie zbyt rzadki należy dodać trochę cukru pudru, jeśli zbyt gęsty – odrobinę wody i rozetrzeć.
Metoda dla maszynistów:
Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do chleba w kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta 'dough’ (około 1,5 h), po czym ciasto wyjąć, krótko wyrobić i dalej postępować według powyższego przepisu.
* Można wykorzystać gotowe puree z puszki lub zrobić je samemu – skorzystaj z przepisu na domowe puree dyniowe. To proste!
Smacznego :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga