Komentarze (118)

Szwedzkie bułeczki kardamonowe

Jesień to cynamon i kardamon, których na blogu nie może zabraknąć. A jeśli te przyprawy to oczywiście wypieki skandynawskie. „Kardemummabullar” czyli szwedzkie bułeczki kardamonowe były na mojej liście od dawna, ale sposób ich formowania przyprawiał mnie o ból głowy ;-). Kiedy w końcu się odważyłam, muszę przyznać, że najtrudniej było na początku, po kilku bułeczkach 'załapałam’, a finalne wychodziły już najzgrabniejsze. Są pyyyszne! Słodziutkie, cudownie maślane z dodatkiem pikantno-cytrynowej nuty kardamonowej. A w moim przepisie i masła i kardamonu jest naprawdę sporo. Cukrowa powierzchnia bułeczek wspaniale chrupie, odkrywając mięciutkie bogate wnętrze. Podczas pieczenia nie odchodźcie od piekarnika. Wysoka temperatura i krótki czas pieczenia powodują, że bułeczki mogą się szybko przypalić, więc miejmy na to oko. Kto pierwszy wypróbuje i pochwali się swoimi bułeczkami ? To wyzwanie dla Was!

Jeśli macie problem z zakupem zmielonego kardamonu, jego ziarna wystarczy wyłuskać i dobrze rozgnieść w moździerzu kuchennym. 

Składniki na 17 sztuk:

  • 530 g mąki pszennej chlebowej
  • 250 ml mleka
  • 90 g cukru
  • pół łyżeczki soli
  • 100 g masła, roztopionego i przestudzonego
  • 12 g drożdzy suchych lub 25 g drożdży świeżych
  • 7 g kardamonu, zmielonego

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn – tutaj instrukcja), dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając rozpuszczony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ściereczką, do podwojenia objętości (około 1,5 – 2 godziny).

Ciasto rozwałkować na prostokąt o wielkości około 34 x 60 cm (dłuższe boki prostokata po lewej i prawej, krótsze na górze i dole), delikatnie podsypując mąką. Równomiernie posmarować kardamonowym nadzieniem. Długie boki podzielić na 3 części (po 20 cm), zaznaczyć delikatnie nożem. Podnosząc krótszy bok ciasta założyć go do 2/3 długości ciasta, potem kolejny krótszy bok założyć na złożone ciasto – powinny powstać 3 warstwy ciasta dwukrotnie przełożone nadzieniem. Tak przygotowane ciasto pokroić ostrym nożem (najlepiej kółkiem do pizzy) na 1.7 cm paski. Zwinąć, jak na filmie poniżej (paski ciasta są elastyczne i łatwo je rozciągnąć w razie konieczności).

Układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia (2 blaszki), w sporych odległościach od siebie. Przykryć luźno folią spożywczą pozostawić w cieple do czasu podwojenia objętości (około 45 – 60 minut).

Po wyrośnieciu bułeczki posmarować syropem cukrowym i oprószyć cukrem kardamonowym. Szwedzkie bułeczki kardamonowe piec w temperaturze 220ºC przez około 8 minut lub do wyraźnego zezłocenia i lekkiego zbrązowienia ciasta (uwaga, ze względu na cukier w glazurze i cukrową posypkę szybko się przypalają, nie odchodzić od piekarnika i w razie konieczności obniżyć temperaturę). Wyjąć, przenieść na kratkę i wystudzić. Pyszne są ciepłe!

Nadzienie kardamonowe:

  • 100 g masła, w temperaturze pokojowej
  • 100 g brązowego cukru (miałkiego np. muscovado)
  • 1.5 łyżki zmielonego kardamonu

Wszystkie składniki utrzeć/zmiksować.

Syrop cukrowy:

Składniki umieścić w garnuszku, zagotować.

Cukier kardamonowy:

  • 50 g cukru
  • 1 łyżka zmielonego kardamonu

Składniki wymieszać.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do chleba w kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta 'dough’ (około 1,5 h), po czym ciasto wyjąć, krótko wyrobić i dalej postępować według powyższego przepisu.

* Jeśli nie posiadasz golden syrupu, przygotuj syrop cukrowy przez zagotowanie 70 ml wody z 60 g cukru, do rozpuszczenia się cukru.

Smacznego :-).

Szwedzkie bułeczki kardamonowe

Szwedzkie bułeczki kardamonowe

Szwedzkie bułeczki kardamonowe

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 118 komentarzy
Szukaj w komentarzach: