Tarta z malinami, bez pieczenia. Docenicie to, kiedy słupek rtęci powędruje w górę i w kuchni będzie gorąco nie do wytrzymania ;-). Spód wykonany został z przekładanych czekoladowych ciasteczek, wykorzystajcie swoje ulubione markizy. Rozkoszna mleczna masa z mleka skondensowanego – przypomina tą z tortu ananasowego. Masa nie potrzebuje dodatku żelatyny i udaje się bez problemów, jeśli składniki są odpowiednio długo schładzane w lodówce. Na wierzch – po prostu maliny oprószone pudrem. Smakuje jak malinowy raj!
Składniki na spód:
- 300 g markiz czekoladowych z nadzieniem czekoladowym (w UK – bourbon biscuits, nadają się również Oreo z czekoladowym nadzieniem lub inne)
- 50 g gorzkiej lub mlecznej czekolady, połamanej
- 50 g masła, w temperaturze pokojowej
Wszystkie składniki włożyć do malaksera i zmiksować do otrzymania masy ciasteczkowej o konsystencji mokrego piasku.
Przygotować formę do tarty o średnicy 25 cm, najlepiej z wyjmowanym dnem. Wysypać do niej ciasteczkową masę, wcisnąć w dno i boki formy, wyrównać np. dnem szklanki. Schłodzić, do momentu przygotowania kremowego nadzienia.
Krem śmietankowy z mleka skondensowanego:
- 250 g serka mascarpone
- 200 g mleka słodzonego skondensowanego
Wszystkie składniki powinny być schłodzone w lodówce przynajmniej 24 godziny przed rozpoczęciem ubijania (to bardzo ważne).
W misie miksera umieścić serek mascarpone i słodzone mleko skondensowane i rozpocząć ubijanie (trzepaczki miksera do ubijania białek). W miarę ubijania krem będzie robił się coraz bardziej gęsty, aż w końcu przestanie spływać z mieszadeł miksera i będzie zachowywał kształt. Powinien powstać gęsty, jednolity krem.
/Uwaga: zbyt długie ubijanie może spowodować zwarzenie się kremu – ale nie zawsze, zależy od firmy produkującej mascarpone./
Krem wyłożyć na schłodzony spód tarty. Schłodzić przez 2 godziny w lodówce.
Ponadto:
- 600 g świeżych malin
- cukier puder do oprószenia
Na wierzch schłodzonego kremu poukładać maliny, oprószyć cukrem pudrem.
Przechowywać w lodówce.
Smacznego :-).
Uwaga: okazało się, że ubijanie mleka słodzonego i mascarpone może stanowić problem, poniżej krótkie filmiki pokazujące jaką konsystencję powinna mieć powstała słodka masa i dekoracja kremem – krem nie powinien się rozpływać, idealnie ‚trzyma się’ bez dodatku żelatyny.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga