Porzeczki to smak dzieciństwa u wujka na działce i gorący porzeczkowy sok płynący z sokownika, który później 'magicznie’ zamieniał się w galaretkę… Tradycję podtrzymujemy – każdego roku jeździmy na farmę i zbieramy z dziećmi drobne sezonowe owoce. Teraz już nie robię soków, ale piekę ciasta, gotuję kompot, zamrażam na zimę do smoothies lub drożdżówek. Zapraszam na kruchą tartę z pysznym, kwaśnym porzeczkowym nadzieniem :).
Wypróbuj także moje inne przepisy na tarty.
Składniki na ciasto kruche:
- 300 g mąki pszennej
- 140 g masła, zimnego i pokrojonego w kostkę
- 40 g smalcu*, zimnego i pokrojonego w kostkę
- 90 g cukru pudru
- szczypta soli
- 4 łyżki zimnej wody
- dodatkowo: 1 łyżka bułki tartej lub zmielonych migdałów
Mąkę pszenną przesiać, dodać masło, smalec i posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominało kruszonkę. Dodać cukier, sól, wodę i szybko zagnieść ciasto (można również zmiksować w malakserze). Z ciasta uformować kulę, lekko spłaszczyć, owinąć ją folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez przynajmniej 60 minut.
Schłodzone ciasto wyjąć z lodówki, podzielić na dwie części: 2/3 i 1/3 ciasta.
Formę na tartę o średnicy 25 cm posmarować masłem i oprószyć mąką pszenną, nadmiar mąki strzepać.
Schłodzone ciasto (większą część) rozwałkować na grubość około 3 mm i wyłożyć nim dno i boki formy. Spód posypać bułką tartą lub migdałami. Do środka wyłożyć porzeczkowe nadzienie (przepis poniżej). Pozostałe ciasto rozwałkować na grubość około 3 mm i wyciąć z niego paski, które ułożyć na górze nadzienia w formie kratki i połączyć je z ciastem wyłożonym na bokach tarty (ja użyłam kuchennego 'przydasia’ do ciasta kruchego).
Piec w temperaturze 180ºC przez około 45 – 50 minut, z termoobiegiem. Jeśli posiadacie taką opcję w piekarniku – warto na ostatnie 7 minut włączyć tylko grzanie od dołu piekarnika i dopiec sam spód.
Wyjąć, przestudzić lub podawać ciepłą. Tarta porzeczkowa jest pyszna także po wystudzeniu.
Składniki na porzeczkowe nadzienie:
- 600 g porzeczek (czerwonych lub czarnych), odszypułkowanych
- 2,5 łyżki skrobi ziemniaczanej
- 1/3 szklanki cukru
Składniki wymieszać.
*Smalec nadaje ciastu większej kruchości, ale można go zastąpić dodatkowym masłem.
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga