Komentarze (437)

Tort owocowy dla alergika

Moje Wypieki są słodkim blogiem; nie są również blogiem dla osób na dietach. Jednak – trzeba wziąć pod uwagę, że żyjemy w czasach, kiedy wiele dzieci (i dorosłych) zmaga się z różnymi nietolerancjami pokarmowymi. Niemal w każdej rodzinie jest już przynajmniej jedna osoba/dziecko z alergią. Na blogu pojawiło się jakiś czas temu ciasto czekoladowe dla alergika, czas postawić kropkę nad 'i’ – przygotować jasną wersję ciasta. Opierając się na tamtym przepisie stworzyłam tort malinowo – kokosowy. Do przygotowania z łatwo dostępnych składników – nawet śmietanka lub mleko kokosowe nie są dzisiaj dużą ekstrawagancją i każdy, kto ma w domu małego alergika pewnie ma takie mleczko w szafce. Śmietanka kokosowa nie ubija się aż tak dobrze jak śmietana kremówka (ze względu na niższą zawartość tłuszczu), ale już z pomocą żelatyny można zdziałać z niej cuda. Tort, co pewnie już zauważyliście, jest tortem dla dziewczynki, ale przy pomocy innych owoców (można używać mrożonych) i różnych kolorów galaretki łatwo można przekształcić go w tort dla chłopca. Można też wykorzystać ciasto czekoladowe dla alergika i stworzyć czekoladowo – wiśniowy tort szwarcwaldzki… możliwości jest mnóstwo! Trzeba tylko chcieć. A pisałam już, że tort owocowy dla alergika jest przesmaczny? Nie da się ukryć, taki jest, polecam :-).

Ciasto piekłam w małej tortownicy o średnicy 18 cm, ale w razie potrzeby możesz przeliczyć składniki na swój wymiar formy według przelicznika foremek.

Składniki na tort owocowy dla alergika:

  • 1,5 szklanki mąki pszennej
  • 3 łyżki skrobi ziemniaczanej
  • 1 szklanka drobnego cukru do wypieków
  • pół łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • świeżo wyciśnięty sok i skórka z połowy niewoskowanej cytryny
  • 5 łyżek oleju (np. słonecznikowego, rzepakowego)
  • 1 szklanka wody

Pamiętajcie, 1 szklanka = 250 ml.

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Do naczynia przesiać mąkę pszenną, skrobię ziemniaczaną, sodę, proszek, sól. Dodać cukier, wymieszać. Następnie wlać sok z cytryny, olej i wodę. Wymieszać widelcem, do połączenia się składników.

Tortownicę o średnicy 18 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Przełożyć do niej ciasto, wyrównać.

Piec w temperaturze 160 – 170ºC przez około 40 minut lub dłużej, do tzw. suchego patyczka. Ciasto powinno wyrosnąć, z górką, może lekko popękać, powinno odstawać od brzegów formy i być sprężyste przy dotyku. Wyjąć, wystudzić.

Z ciasta odkroić górkę (pokruszyć i zachować) przekroić na 3 równe, cienkie blaty.

Nasączenie:

  • 1/3 szklanki ponczu: sok ze świeżo wyciśniętej cytryny wymieszany z przegotowaną wodą pół na pół

Krem (pianka) malinowa:

  • 1 galaretka o smaku malinowym (opakowanie na pół litra wody)
  • 250 ml śmietanki kokosowej, schłodzonej
  • 150 g mrożonych malin, bez wcześniejszego rozmrażania (lub świeżych, w sezonie)

Galaretkę malinową rozpuścić w połowie ilości wody zalecanej na opakowaniu (czyli w 250 ml wrzącej wody). Całkowicie wystudzić, schłodzić – galaretka nie może do końca się stężeć, ale powinna lekko zgęstnieć.

Śmietankę kokosową umieścić w misie miksera i ubijać długo, do otrzymania gęstej pianki (nie ubija się tak dobrze jak śmietana kremówka; nie ma także możliwości jej 'przebicia’ podczas długiego ubijania). Do ubitej dodać schłodzoną gęstniejącą galaretkę i ubijać dalej, do połączenia.

Ponadto:

  • pół szklanki wiórków kokosowych
  • odrobina różowego barwnika (niekoniecznie)

Pokruszoną, ściętą górkę z ciasta, wiórki kokosowe, barwnik umieścić w malakserze i zmiksować do otrzymania różowego koloru wiórków i okruszków.

Na obłożenie boków i wierzchu tortu:

  • 250 ml śmietanki kokosowej, schłodzonej
  • 2 łyżeczki żelatyny w proszku lub 2 listki żelatyny
  • 2 łyżki cukru pudru

Żelatynę w proszku zalać małą ilością wody, tylko do jej przykrycia, odstawić na 10 minut do napęcznienia. Postawić na palniku i podgrzewać, mieszając, do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny lub podgrzać w mikrofali. Nie doprowadzać do wrzenia (żelatyna straci swoje właściwości żelujące). Zdjąć z palnika, lekko przestudzić.

Śmietankę kokosową i cukier puder umieścić w misie miksera i ubijać długo, do otrzymania gęstej pianki (nie ubija się tak dobrze jak śmietana kremówka; nie ma także możliwości jej 'przebicia’ podczas długiego ubijania). Do ubitej dodać przestudzoną żelatynę (najpierw do żelatyny dodać 2 łyżki ubitej śmietanki i rozprowadzić, następnie w takiej postaci ubić z resztą śmietanki kokosowej). Umieścić na chwilę w lodówce do lekkiego stężenia (uwaga – tężeje szybko!).

Wykonanie:

Pierwszy blat ciasta ułożyć na paterze, zapiąć w obręczy do ciast (lub w tortownicy, w której był pieczony). Nasączyć delikatnie wodą z cytryną – nie ma konieczności mocnego nasączenia, ciasto jest wilgotne. Na niego wyłożyć połowę pianki malinowej, pokruszyć część zamrożonych malin i zanurzyć je w piance. Na kremie ułożyć kolejny blat ciasta, nasączyć wodą z sokiem z cytryny. Następnie wyłożyć resztę pianki malinowej, wciskając w nią resztę mrożonych malin. Przykryć kolejnym blatem ciasta, nasączyć. Wierzch i boki tortu posmarować tężejącą śmietanką kokosową, oprószyć wiórkami wymieszanymi z okruszkami ciasta. Tort owocowy dla alergika ozdobić świeżymi malinami (w sezonie).

——————————————

I jeszcze parę słów o śmietance kokosowej. W przepisie użyłam dokładnie takiej o zwartości ekstraktu kokosowego 78% i tłuszczu 20,4%, opakowanie 250 ml (w UK do kupienia m.in w Morrisons):

Jeśli masz problemy z zakupem śmietanki kokosowej należy kupić gęste, tłuste mleko kokosowe w puszce. Schłodzić wieczór wcześniej w lodówce. Kolejnego dnia ostrożnie wyjąć mleko z lodówki, odwrócić puszkę dnem do góry, otworzyć, wodę kokosową przelać do osobnego naczynia (nie będzie nam potrzebna). Z puszki wyjąć pozostałą gestą śmietankę kokosową, przełożyć do misy miksera. Być może aby uzyskać 250 ml śmietanki kokosowej będzie potrzebna więcej niż 1 puszka mleka kokosowego (zależy od firmy).

——————————————

Smacznego :-).

Tort owocowy dla alergika

Tort owocowy dla alergika

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 437 komentarzy
Szukaj w komentarzach: