Wyśmienity tort Raffaello! Jestem pewna, że Wam posmakuje; przepyszny to zbyt mało, by opisać jego smak :-). Biały biszkopt mocno nasączony likierem migdałowym (w wersji komunijnej można alkohol zastąpić słabą herbatą wymieszaną z ekstraktem migdałowym), aksamitnie kremowy krem kokosowy, płatki migdałów i pralinki Raffaello… czy tak może smakować niebo? ;-).
A fanów słodyczy Ferrero zapraszam jutro.. na Tort Rocher, o który często pytacie w Koncercie Życzeń :-).
Uwaga przed pieczeniem: tort został wykonany na podstawie z tzw. biszkoptu genueńskiego. Jeśli nie czujesz się na siłach lub wolisz pozostać przy zwykłym biszkopcie, upiecz biszkopt tradycyjny (proporcje według podlinkowanego przepisu).
Składniki na biszkopt:
- 6 dużych jajek (bez rozdzielania na białka i żółtka)
- 150 g drobnego cukru do wypieków
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- 170 g mąki pszennej
- 40 g masła
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Jajka (w całości, w skorupkach) pół godziny wcześniej włożyć do gorącej wody by się ogrzały; wystudzoną wodę w razie konieczności wymieniać. Mąkę przesiać, odłożyć.
Masło roztopić, wystudzić do temperatury pokojowej.
Formę tortownicę o średnicy 23 – 24 cm wysmarować masłem (samo dno) i wyłożyć papierem do pieczenia.
Do misy miksera wbić ogrzane jajka, wsypać cukier i wanilię. Ubijać (końcówkami miksera do ubijania piany z białek) na najwyższych obrotach miksera do momentu uzyskania jasnej, puszystej masy, która nawet potroi swoją objętość. Mikserem planetarnym masa jajeczna powinna być ubijana od 7 – 10 minut, mikserem ręcznym od 10 – 15 minut. Masa podnoszona na mieszadle miksera powinna opadać lekko w postaci wstążki na resztę ciasta i pozostawać na jej powierzchni przez kilka dobrych sekund.
Do masy jajecznej przesiać mąkę, w trzech turach, mieszając delikatnie rózgą kuchenną do połączenia. Podczas ostatniego mieszania dodać wystudzone masło (wymieszane wcześniej z 1 łyżką masy jajecznej), delikatnie wymieszać.
/Uwaga: mieszamy bardzo delikatnie! Biszkopt rośnie tylko dzięki ubitym jajkom, jeśli zniszczymy wprowadzone do masy jajecznej podczas ubijania pęcherzyki powietrza – ciasto nie wyrośnie./
Masę przelać do tortownicy i wyrównać szpatułką.
Piec w temperaturze 175ºC przez około 35 – 40 minut lub do tzw, suchego patyczka. Biszkopt powinien być ładnie zarumieniony i sprężysty przy dotyku. Po upieczeniu biszkopt w formie wyjąć natychmiast z piekarnika i z 30 – 40 cm opuścić go na podłogę (w formie). Dzięki temu biszkopt nie opadnie, pozostanie płaski.
Po wystudzeniu przejechać ostrym nożem z piłką pomiędzy biszkoptem i formą, uwolnić go z formy. Przekroić na 3 części/blaty.
Krem kokosowy:
- 300 ml śmietany kremówki 36%
- 250 ml śmietanki kokosowej 20% – 22%*
- 200 g białej czekolady, połamanej
- 350 g serka mascarpone
- 100 g wiórków kokosowych
Wieczór wcześniej w garnuszku umieścić śmietanę kremówkę i śmietankę kokosową. Podgrzać do wrzenia, zdjąć z palnika. Dodać połamaną białą czekoladę, odstawić na 2 minuty. Po tym czasie wymieszać do całkowitego rozpuszczenia się czekolady i otrzymania gładkiego sosu. Schłodzić. Przykryć folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez minimum 12 godzin.
Kolejnego dnia w misie miksera umieścić schłodzony sos i serek mascarpone. Zmiksować (trzepaczki miksera do ubijania piany z białek) do otrzymania gęstego kremu. Wsypać wiórki kokosowe i jeszcze przez chwilę miksować.
Ponadto:
- 1 szklanka likieru Amaretto (w wersji bezalkoholowej do nasączenia można użyć słabej herbaty wymieszanej z 2-3 łyżeczkami ekstraktu migdałowego)
- 100 g płatków migdałów
- 30 g wiórków kokosowych
- pralinki Raffaello, do dekoracji
Wykonanie:
Płatki migdałów zezłocić na suchej patelni, często mieszając; całkowicie wystudzić.
Na paterze położyć pierwszy biszkoptowy blat. Mocno nasączyć likierem Amaretto. Na nim rozsmarować 1/3 kremu kokosowego. Przykryć kolejnym blatem, który nasączyć mocno likierem Amaretto. Na niego wyłożyć połowę pozostałego kremu, wyrównać, przykryć ostatnim blatem i znowu – mocno nasączyć likierem.
Wierzch i boki tortu posmarować pozostałym kremem. Wierzch oprószyć wiórkami kokosowymi, boki obsypać płatkami migdałów. Na wierzchu poukładać pralinki Raffaello, lekko wciskając je w krem.
Schłodzić. Podawać po kilku godzinach, najlepiej kolejnego dnia.
* Zamiast śmietanki kokosowej można wykorzystać mleko kokosowe w puszce. 2 puszki mleka schłodzić przez 24 h w lodówce. Ostrożnie wyjąć mleko z lodówki, odwrócić puszkę dnem do góry, otworzyć, wodę kokosową przelać do osobnego naczynia (nie będzie nam potrzebna). Z puszki wyjąć pozostałą gestą śmietankę kokosową. Do otrzymania ilości śmietanki kokosowej potrzebnej do przepisu będą potrzebne 2 puszki mleka kokosowego (czasem mniej, w zależności od firmy produkującej mleko).
Smacznego :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga