Komentarze (246)

Warkocz z nutellą

Tym razem do ciasta wykorzystałam resztki nutelli, ale możecie także użyć masła orzechowego, które być może pozostało Wam z poprzednich wypieków z MW :-). Posmarowałam, zawinęłam, przecięłam i zaplotłam warkocz zupełnie jak w wieńcu z orzechami pekan. Choć będzie to Was kusiło, nie przesadzajcie z ilością nutelli – już cienka jej warstwa nadaje ciastu niepowtarzalnego smaku; jeśli będzie jej zbyt dużo, będzie wypływała podczas pieczenia, co nie będzie bardzo estetyczne. Warkocz smakuje obłędnie, ciasto jest mięciutkie, przyjemne w 'obróbce’ i pięknie pachnie :-).

Składniki na ciasto drożdżowe:

  • 230 g mąki pszennej tortowej
  • 14 g świeżych drożdży lub 7 g drożdży suchych
  • 125 ml mleka (pół szklanki)
  • 2 duże żółtka
  • 50 g cukru
  • 50 g masła, roztopionego
  • 16 g cukru wanilinowego (lub nasionka z 1 laski wanilii)

Ponadto:

  • 1/2 – 2/3 szklanki nutelli, do posmarowania

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn – tutaj instrukcja), dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając rozpuszczony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ściereczką, do podwojenia objętości (około 1,5 godziny).

Wyrośnięte ciasto krótko wyrobić. Ciasto rozwałkować na kwadrat o wielkości około 40 x 40 cm. Posmarować cienką warstwą nutelli. Zwinąć na kształt rolady, jak naleśnika. Ostrym nożem przeciąć roladę wzdłuż, zostawiając jeden z końców nieprzecięty (wykonanie można podpatrzyć w wieńcu drożdżowym). Spleść ciasto ze sobą, złączyć końcówki. Umieścić na blaszce wysmarowanej masłem i oprószonej mąką lub wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć ściereczką, pozostawić w cieple do ponownego wyrośnięcia (od 30 – 40 minut).

Piec w temperaturze 180ºC przez około 25 – 30 minut. Wyjąć, przestudzić na blaszce, następnie przenieść na metalową kratkę. Polukrować.

Składniki na lukier:

  • 1 szklanka cukru pudru
  • 3 – 4 łyżki wrzątku

Składniki na lukier umieścić w naczyniu i rozetrzeć grzbietem łyżki do gładkości. Gęstość lukru regulować przez dodatek cukru pudru lub wody.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do chleba w kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta 'dough’ (około 1,5 h), po czym ciasto wyjąć, krótko wyrobić i dalej postępować według powyższego przepisu.

Smacznego :-).

Warkocz z nutellą

Warkocz z nutellą

Warkocz z nutellą

Warkocz z nutellą

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 246 komentarzy
Szukaj w komentarzach: