A jednak, chęć eksperymentowania wygrała. Po zarzekaniu się, że nie wrócę do pieczenia z wodą po ciecierzycy, wczoraj wróciłam z zakupów z kilkoma jej puszkami… ;-). Musiałam wypróbować, jak smakuje wegańska Pavlova. Jak wiecie, Pavlova to delikatny i puszysty deser bezowy, chrupiący na zewnątrz, piankowy w środku. W przypadku użycia aquafaby (jak nazywamy wodę po ciecierzycy) Pavlova nie przypomina już tradycyjnego deseru. Owszem, jest słodka, bezowa, chrupiąca, ale w środku pianka jest twardsza, bardziej klejąca i ciągnąca. Dlatego zamiast jednej dużej Pavlovej proponuję upiec 4 mniejsze. Nie będzie problemu z jej krojeniem i taki deser podany na stół wygląda bardziej elegancko. U mnie z bitą śmietaną, marakują, ziarenkami granata i krwistą pomarańczą.
I zapraszam także po przepis na wegańskie beziki :-).
Wegańska Pavlova – składniki na 4 – 5 sztuk:
- 120 ml wody po ciecierzycy w puszce (odrobina mniej niż zawartość standardowej puszki 400 g)
- szczypta soli
- 1 łyżeczka soku z cytryny lub pół łyżeczki octu
- 200 g drobnego cukru do wypieków
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Ciecierzycę odsączyć. Będziemy potrzebować około 120 ml wody po ciecierzycy.
Wodę umieścić w misie miksera i od tej pory traktować jak surowe białka. Ubijać (po lekkim spienieniu dodając szczyptę soli), na wysokich obrotach miksera do otrzymania sztywnej piany (zajmie to dużo więcej czasu niż ubijanie białek). Do ubitej piany dodawać stopniowo cukier, łyżka po łyżce, długo ubijając po każdym dodaniu. Pod sam koniec ubijania dodać ocet lub sok z cytryny i dalej ubijać. Jak w przypadku białek – powinna powstać gęsta, błyszcząca, sztywna piana.
Płaską blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Na blachę wyłożyć łyżką 4 – 5 niedużych krążków, starając się nie formować ich zbyt szeroko – podczas pieczenia sporo rosną na boki, więc będą jeszcze szersze.
Piec w temperaturze 130ºC przez około 1 godzinę – 15 minut. Zostawić do wystudzenia w wyłączonym piekarniku np. przez noc.
Ponadto:
- 250 ml śmietany kremówki 30% lub 36%, schłodzonej (lub kiedy cały deser ma być wegański: śmietanka kokosowa 22% schładzana przez noc w lodówce)
- owoce: marakuja, ziarenka granata, krwiste pomarańcze
Śmietanę kremówkę umieścić w misie miksera i ubić do powstania gęstej piany (ubijamy bez cukru, beza jest bardzo słodka). Przełożyć na upieczone bezy, na wierzch wyłożyć owoce.
Smacznego :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga