Wyborne ciasto z cukinią upieczone na oliwie z oliwek. Z dodatkiem orzechów włoskich, cynamonu, imbiru – bardzo jesienne. Z drugiej strony ten cytrynowy lukier – dodaje pazura i świeżości. Świetnie uzupełnia smak ciasta. Ciasta objętościowo jest sporo, a dzięki dodatkowi cukinii jest wilgotne, i długo utrzymuje świeżość. Smaku cukini nie wyczujecie, jest bardzo subtelny, nawet jej wiórki nie wyróżniają się w cieście, a jakże zdrowy (i niecodzienny) dodatek do ciasta. Wypróbujcie również przepis na pyszne czekoladowe ciasto z cukinią :-).
Przypominam, 1 szklanka na MW zawsze o pojemności 250 ml.
Składniki:
- 1 szklanka orzechów włoskich
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- pół łyżeczki sody oczyszczonej
- duża szczypta soli
- 2 łyżeczki cynamonu
- 1 łyżeczka imbiru
- pół łyżeczki gałki muszkatołowej
- 3 duże jajka
- 1 szklanka drobnego cukru do wypieków (lub odrobina więcej)
- 1 szklanka oliwy z oliwek (extra virgin)
- 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
- 2,5 szklanki cukini startej (razem ze skórką) na tarce o drobnych lub średnich oczkach (mniej więcej 2 małe cukinie)
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Orzechy wysypać na płaską blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Podpiec przez 10 – 12 minut w temperaturze 180ºC do złotego brązu, często mieszając. Wystudzić, posiekać nożem (lub malakserze) na drobne kawałeczki.
Formę o średnicy 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia, sodą oczyszczoną, przyprawami – wymieszać i odłożyć.
W misie miksera umieścić jajka i cukier. Ubijać, przez kilka minut, na wysokich obrotach miksera do uzyskania jasnej, puszystej, gęstej piany. Dodać ekstrakt z wanilii, ubić. Powoli wlewać oliwę, nie przerywając ubijania (piana opadnie, to normalne). Dodać przesiane suche składniki i zmiksować bardzo krótko, tylko do połączenia się składników. Dodać startą cukinię, drobno posiekane orzechy i wymieszać szpatułką do połączenia.
Ciasto przełożyć do formy, wyrównać. Piec w temperaturze 160 – 170ºC przez około 60 minut lub dłużej, do tzw. suchego patyczka. Wypieczone ciasto będzie sprężyste z wierzchu i będzie odchodziło od ścianek formy. Wyjąć, lekko przestudzić w formie, po 15 minutach odpiąć z formy, polukrować.
Cytrynowy lukier:
- 1 szklanka cukru pudru
- 3 – 4 łyżki soku z cytryny
Składniki umieścić w naczyniu i rozetrzeć grzbietem łyżki. W razie konieczności, gdy lukier będzie zbyt rzadki – dosypać cukru pudru a kiedy zbyt gęsty – dolać soku z cytryny.
Smacznego :-).
Źródło przepisu – Gina DePalma 'Dolce Italiano: Desserts from the Babbo Kitchen’.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga