Bajgle to popularne na całym świecie drożdżowe pieczywo w kształcie oponek. Często są mylone z obwarzankami, które są skręcone spiralnie i mniej puszyste. Bajgle natomiast są mięciutkie w środku, dlatego idealnie nadają się na śniadanie, przekąskę lub piknik. Z tego przepisu wyjdą Wam przepyszne bajgle! I nie zrażajcie się ich dłuższym przygotowaniem, bo naprawdę warto!
Składniki na 10 sztuk:
- 500 g mąki pszennej chlebowej
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżeczka soli
- 7 g drożdży suchych lub 14 g drożdży świeżych
- 300 ml wody
Dodatkowo:
- 1 łyżka cukru
- 1 żółtko roztrzepane z 1 łyżką wody, do posmarowania
- 3 łyżki ziaren do posypania
Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).
Po tym czasie ciasto wyjąć na oprószoną mąką powierzchnię, podzielić na 10 równych kawałków. Każdy kawałek uformować w kulkę/bułeczkę, następnie omączonym palcem zrobić w kulce otwór o szerokości 3,5 cm (najpierw jednym palcem, kręcimy ciasto wokół palca, jak się rozszerzy – to dwoma palcami).
Tak przygotowane bajgle kłaść na powierzchnię oprószoną mąką, przykryć lnianym ręczniczkiem i pozostawić do wyrośnięcia na 30 – 40 minut. Kiedy są prawie gotowe w szerszym garnku zagotować 2 litry wody, w której rozpuścić dodatkową 1 łyżkę cukru. Doprowadzić do wrzenia. Ostrożnie kłaść na wodzie wyrośnięte bajgle, gotować 1-2 minuty z każdej strony. Wyjąć z wody i położyć na np. papier do pieczenia lub folię, do osuszenia.
Przygotować płaską blachę – wyłożyć papierem do pieczenia. Na papier przełożyć odcieknięte bajgle (mogą być jeszcze ciepłe). Posmarować żółtkiem wymieszanym z 1 łyżką wody, posypać nasionami.
Piec w temperaturze 200ºC przez 12 – 15 minut, aż będą lekko złote. Studzić na kratce.
Metoda dla maszynistów:
Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do chleba w kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’ (około 1,5 h), po czym ciasto wyjąć, krótko wyrobić i dalej postępować według powyższego przepisu.
Smacznego :-).
Przepis Sary Lewis z 'The bread book’.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga