Francuski klasyk, Tarta Tatin, która swoją nazwę zawdzięcza jej twórczyni. Tarta jest odwrócona, czyli pieczemy inaczej niż zazwyczaj – owoce na dole a ciasto u góry, natomiast już na talerzu wszystko wygląda normalnie ;). Tradycyjny przepis na Tartę Tatin wykorzystuje jabłka, ale można je zastąpić gruszkami, morelami lub bananami… Tarta Tatin z morelami jest prosta i szybka do wykonania, jedyną trudność może przysporzyć wykonanie samego karmelu, jeśli do tej pory nie mieliście z nim do czynienia. I to wymaga naprawdę cierpliwości… Polecam!
Wypróbuj także moje inne przepisy na tarty.
Składniki na kruche ciasto:
- 150 g mąki pszennej
- 80 g masła, zimnego i pokrojonego w kostkę
- 1 łyżka drobnego cukru do wypieków
- szczypta soli
- 1 łyżka zimnej wody
Mąkę pszenną przesiać, dodać masło, posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominało kruszonkę. Dodać cukier, sól, wodę i szybko zagnieść ciasto (można również zmiksować w malakserze). Z ciasta uformować kulę, lekko spłaszczyć, owinąć ją folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez przynajmniej 60 minut.
Składniki na warstwę z morelami:
- 2 łyżki soku pomarańczowego
- 60 g masła
- 140 g drobnego cukru do wypieków
- 450 g moreli
Na patelni żeliwnej o średnicy 23 cm wymieszać sok, masło i cukier. Podgrzewać na palniku, do rozpuszczenia się cukru i rozpocząć karmelizowanie (nie mieszamy podczas całego procesu, jedynie dopuszczalne jest poruszanie rękojeścią patelni w celu przemieszania składników). Powinien powstać gęsty, jasnozłoty karmel.
Morele umyć, przekroić na pół, odpestkować. Ułożyć je ściśle blisko siebie na patelni na otrzymanym karmelu, stroną przekrojoną do góry. Podgrzewać w dalszym ciągu, aż większość płynu odparuje a karmel będzie ciemnozłoty (nawet może wchodzić w brąz), uważając, by go nie spalić, przez około 15 minut. Owoce bardzo delikatnie obracać w karmelu (inaczej zaczną się rozpadać). Zdjąć z palnika, odstawić na 1 godzinę, do wystudzenia.
Po tym czasie kruche ciasto rozwałkować na placek trochę większy niż patelnia (można to zrobić na papierze do pieczenia, by było łatwiej; potem tylko odwrócić do góry nogami, przełożyć na owoce i ściągnąć papier). Ciasto położyć na owocach w karmelu, wcisnąć w boki patelni.
Piec w temperaturze 170ºC przez około 30 minut lub do złocistego koloru ciasta. Po upieczeniu odczekać około 5 minut, następnie wyłożyć odwrotnie na talerz – by owoce były na górze. Podawać ciepłe, najlepiej z bitą śmietaną lub lodami.
Smacznego!
Źródło przepisu – magazyn AWW.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga