Komentarze (356)

100% chleb żytni

Chleb, który piekłam z okazji Dnia Chleba, jednak bardzo długi czas wyrastania nie pozwolił mi na wczorajszą publikację. Chleb na samej mące żytniej. I na zakwasie, również żytnim. Z nieciekawym wyglądem i konsystencją samego ciasta w trakcie wyrabiania i wyrastania. Ale wcześniej nie piekłam chlebów na samej mące żytniej, więc nie wiedziałam, czego się spodziewać ;-). Chleb jest bardzo wilgotny, klejący, zwarty, niesamowicie smaczny (mężowi smakiem przypomina żytnie chlebki już pokrojone i pakowane po kilka kromek z długim terminem do spożycia). Inny. Nietypowy. Długo zachowuje świeżość. Na pewno będę go piekła nie raz. I Wam również polecam do wypróbowania :-).

Składniki na mix mąki żytniej z wodą:

  • 240 g wrzącej wody
  • 60 g mąki żytniej (nie razowej)

Składniki zmiksować lub wymieszać, by nie było grudek. Odstawić na 1 godzinę lub do 24 godzin (pozostawiając na dłuższy okres najlepiej przykryć folią).

Składniki na ciasto właściwe:

  • 200 g aktywnego zakwasu żytniego
  • 50 g zimnej wody
  • 300 g mixu, sporządzonego wcześniej
  • 300 g mąki żytniej (nie razowej)
  • 1 łyżeczka soli

Wszystkie składniki zmiksować (przez kilka minut). Ciasto będzie bardzo, bardzo klejące. Uformować, pracując na powierzchni wysmarowanej olejem, by ciasto się nie kleiło. Umieścić w formie wysmarowanej masłem i wysypanej otrębami o wymiarach 10 x 20 cm. Przykryć szczelnie folią spożywczą i odstawić na 5 godzin (lub dłużej) do wyrośnięcia. Ciasto powinno prawie dwukrotnie podwoić objętość. Przed samym pieczeniem spryskać wodą w sprayu.

Piec w temperaturze 210ºC przez około 50 minut. Po 5 minutach wierzch ponownie spryskać wodą w sprayu. Wystudzić na kratce.

Smacznego :-).

100% chleb żytni

Przepis Dana Leparda z ‚The art of handmade bread’.​

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 356 komentarzy
Szukaj w komentarzach: