Komentarze (357)

100% chleb żytni

Chleb, który piekłam z okazji Dnia Chleba, jednak bardzo długi czas wyrastania nie pozwolił mi na wczorajszą publikację. 100% chleb żytni to chleb na samej mące żytniej. I na zakwasie, również żytnim. Z dość trudną konsystencją samego ciasta w trakcie wyrabiania i wyrastania; wcześniej nie piekłam chlebów na samej mące żytniej, więc nie bardzo wiedziałam, czego się spodziewać. Chleb jest bardzo wilgotny, klejący, zwarty, niesamowicie smaczny (mężowi smakiem przypomina żytnie chlebki już pokrojone i pakowane po kilka kromek z długim terminem do spożycia). Inny. Nietypowy. Długo zachowuje świeżość. Na pewno będę go piekła nie raz. Polecam!

Składniki na mix mąki żytniej z wodą:

  • 240 g wrzącej wody
  • 60 g mąki żytniej jasnej

Składniki dokładnie wymieszać, by nie było grudek. Przykryć folią spożywczą i odstawić na 1 godzinę lub do 24 godzin w temperaturze pokojowej; pozostawiając na dłuższy czas najlepiej przykryć mix folią.

Składniki na ciasto właściwe:

  • 200 g aktywnego zakwasu żytniego
  • 50 g zimnej wody
  • 300 g mixu, sporządzonego wcześniej
  • 300 g mąki żytniej jasnej
  • 1 łyżeczka soli

Wszystkie składniki zmiksować, przez kilka minut, do dokładnego połączenia. Powstałe ciasto będzie bardzo klejące. Uformować, pracując na powierzchni wysmarowanej olejem, by ciasto się nie kleiło.

Uformowane ciasto umieścić w formie keksowej wysmarowanej masłem i wysypanej otrębami o wymiarach 10 x 20 cm. Przykryć szczelnie folią spożywczą i odstawić na 5 godzin (lub dłużej) do wyrośnięcia: ciasto powinno prawie dwukrotnie podwoić objętość.

100% chleb żytni piec w temperaturze 210ºC przez około 50 minut, z parą wodną. Wyjąć z piekarnika i wystudzić na kratce.

Smacznego!

100% chleb żytni

Źródło przepisu – 'The art of handmade bread’ Dan Lepard.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 357 komentarzy
Szukaj w komentarzach: