Barm bread to jeden z lepszych chlebów, za zakwasie piwnym, dzięki któremu chlebek ma charakterystyczny posmak, chrupiącą skórkę i piękne, regularne dziury. W przepisie tym wykorzystywany jest dawny sposób spulchniania chleba, typowy w Anglii przed upowszechnieniem drożdży. Polecam!
Składniki na 1 bochenek.
Składniki na zaczyn:
- 250 g piwa (butelkowanego)
- 50 g mąki pszennej chlebowej
- 4 łyżeczki aktywnego zakwasu żytniego
Piwo wlać do garnka i zagrzać do temperatury 70ºC. Zdjąć z palnika i mieszając trzepaczką wsypać mąkę. Pozbyć się grudek i pozostawić do wystudzenia. Po wystudzeniu dodać 4 łyżeczki żytniego zakwasu i ponownie wymieszać, przykryć i zostawić do fermentacji na około 16 godzin. Po tym czasie, na powierzchni zaczynu pojawi się mnóstwo małych pęcherzyków, płyn będzie pachniał przyjemnie drożdżowo i może być wodnisty.
Składniki na ciasto właściwe:
- 150 g zaczynu
- 250 g wody, o temperaturze 22°C
- 500 g mąki pszennej chlebowej
- 1,5 łyżeczki soli
Wszystkie składniki połączyć w naczyniu i zagnieść gładkie ciasto, po czym pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu, pod przykryciem, na 2 1/4 godziny. W tym czasie złożyć ciasto dwukrotnie, co 45 minut.
Wyrośnięte ciasto wyłożyć na stół, odgazować lekko rozciągając w prostokąt. Ukształtować luźną kulę. Zostawić na 10 minut. Następnie uformować okrągły bochenek i złączeniem w górę ułożyć w koszu oprószonym mąką (można również umieścić chleb do wyrastania w foremce i w niej później piec), zostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu, pod przykryciem, na ok. 3 godziny.
Barm bread piec z parą w piecu rozgrzanym do 240°C przez 10 minut. Następnie zmniejszyć temperaturę do 220ºC i piec jeszcze 35 minut (bez pary). Wyjąć, wystudzić na kratce.
Smacznego!
Przepis pochodzi z ’Piekarni Tatter’.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga