Komentarze (56)

 Barm bread (chleb na zakwasie piwnym)

Jeden z lepszych chlebów, za zakwasie piwnym, dzięki któremu chlebek ma charakterystyczny posmak, chrupiącą skórkę i piękne, regularne dziury. W przepisie tym wykorzystywany jest dawny sposób spulchniania chleba, typowy w Anglii przed upowszechnieniem drożdży. Polecam!

Zaczyn:

  • 250 g piwa (butelkowanego)
  • 50 g mąki pszennej chlebowej
  • 4 łyżeczki zakwasu żytniego razowego

Piwo wlać do garnka i zagrzać do temperatury 70ºC. Zdjąć z ognia i mieszając trzepaczką wsypać mąkę. Pozbyć się grudek i zostawić do wystudzenia. Następnie dodać 4 łyżeczki żytniego zakwasu i ponownie wymieszać, przykryć i zostawić do fermentacji na około 16 godzin. Po tym czasie, na powierzchni zaczynu pojawi się mnóstwo małych pęcherzyków, płyn będzie pachniał przyjemnie drożdżowo i może być wodnisty.

Ciasto właściwe (na 1 bochenek):

  • 150 g zaczynu
  • 250 g wody, o temperaturze 22ºC
  • 500 g mąki pszennej chlebowej
  • 1,5 łyżeczki soli

Wszystkie składniki połączyć w naczyniu i zagnieść gładkie ciasto. Zostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu, pod przykryciem, na 2 1/4 godziny. W tym czasie złożyć ciasto dwukrotnie, co 45 minut.

Wyrośnięte ciasto wyłożyć na stół, odgazować lekko rozciągając w prostokąt. Ukształtować luźną kulę. Zostawić na 10 minut. Następnie uformować okrągły bochenek i złączeniem w górę ułożyć w koszu (można również umieścić chleb do wyrastania w foremce i w niej później piec), zostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu, pod przykryciem, na ok. 3 godziny.

Piec z parą w piecu rozgrzanym do 260ºC przez 10 minut. Następnie zmniejszyć temperaturę do 220ºC i piec jeszcze 35 minut (bez pary). Wyjąć, wystudzić na kratce.

Smacznego 🙂

Przepis pochodzi z ‚Piekarni Tatter’.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 56 komentarzy
Szukaj w komentarzach: