Komentarze (170)

Bezowe serduszka

Dla osób, które w Walentynki koniecznie muszą z serduszkami ;). Bezy są o tyle uniwersalne, że można z nich wyczarować kształty na praktycznie każdą okazję. Sposób by ozdobić bezowe serduszka czerwonymi paskami podpatrzyłam u Marthy Stewart. Bezy suszyłam w niższej temperaturze i dłużej, by były śnieżnobiałe. Efekt? Każdy na ich widok się uśmiechał :).

Bezowe serduszka – składniki na 2 – 3 blachy:

  • 4 duże białka (160 g)
  • szczypta soli
  • 240 g drobnego cukru do wypieków
  • czerwony barwnik w żelu

Białka najlepiej, by były w temperaturze pokojowej – z takich białek po ubiciu otrzymamy największą objętość piany. Nie jest to jednak konieczne.

Białka umieścić w misie miksera i rozpocząć ubijanie (trzepaczką do białek). Po lekkim spienieniu się białek dodać szczyptę soli i następnie kontynuować ubijanie na wysokich obrotach do momentu otrzymania gęstej, sztywnej piany (można wykonać szybki test odwracając pojemnik z nimi do góry dnem, białka powinny mocno trzymać się dna misy). Na tym etapie należy uważać, by nie „przebić” białek. Przebite białka będą wyglądały jak zwarzone, zgrupują się w obłoczki, zaczną podchodzić płynem. Jeśli tak się stało – należy je wyrzucić a cały proces przygotowania rozpocząć od nowa.

Do ubitej piany partiami, stopniowo dodawać drobny cukier do wypieków, po jednej łyżce, cały czas ubijając na wysokich obrotach, po każdym dodaniu. Uwaga: najczęściej popełnianym błędem jest dodanie całego cukru szybko, na jeden raz, kiedy nie zdąży on ustabilizować piany i nie zdąży się w niej rozpuścić podczas ubijania; taka piana będzie rzadka, bezy z niej nie wyjdą. Cukier powinien rozpuścić się w masie bezowej, co można sprawdzić rozcierając pianę pomiędzy palcami. Powstała piana bezowa będzie gęsta, lśniąca, sztywna.

2 – 3 płaskie blaszki wyłożyć papierem do pieczenia. Przygotować jednorazowy rękaw cukierniczy. Od wewnętrznej strony rękawa zrobić kilka pasków przy pomocy barwnika w żelu. Ubitą, gęstą masę bezową nałożyć do rękawa z okrągłą tylką (1 cm szerokości) i wyciskać na blachę nieduże serduszka, pozostawiając między nimi odstępy. Przy kolejnym napełnianiu rękawa, paski zrobić od nowa.

Bezowe serduszka

Bezowe serduszka suszyć w temperaturze 90ºC przez około 60 – 90 minut (lub dłużej, co będzie zależało od piekarnika) sprawdzając co pewien czas, czy są gotowe. Gotowe bezy będą chrupiące z wierzchu.

Smacznego!

bezowe serduszka

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 170 komentarzy
Szukaj w komentarzach: